מדריך הרב קו


פורום תחבורה ציבורית בתפוז מהווה במה פתוחה לכל השאלות האלה. בפורום חברים אנשים רבים שחלקם מהתחום וחלקם לא, אך הידע שלהם לעיתים גדול יותר מהאנשים המוסמכים לענות על שאלות.

בדף זה אני מרכז את השאלות והתשובות הנפוצות מתוך הפורום, אף כי אינני מתחייב שהתשובות נכונות, אני בטוח בכך ב-99%. מטעמי נוחות השאלות והתשובות בלשון זכר.

חדש - מדריך רב קו לסטודנט

מומלץ - אפליקציה בשם רב קו אונליין. מעכשיו טוענים מהנייד (הם לא משלמים לי כדי שאכתוב את זה, אני עושה פרסומת חינם לאפליקציה מצויינת).ש. מה זה רב קו
ת. "כרטיס חכם" המאפשר לנוסע לשלם באמצעותו לנהג במקום באמצעות כרטיסיות הנייר וחופשי חודשי הנייר של פעם. הכרטיס בפריסה ארצית ואמור לאפשר לנוסע להשתמש אצל כל המפעילים באמצעי תשלום אחד בצורה נוחה ויעילה. בכרטיס יש שבב קטן אשר נקלט על ידי מכונת התשלום ברגע שהוא מונח קרוב אליה, ומבצע "ולידציה" של הנסיעה (במקרה של חופשי חודשי) או הורדה של סכום הנסיעה במקרה של ערך צבור או כרטיסיה. הרב קו כולל בתוכו את הפרופיל של הנוסע ואת ההנחה שנלווית אליו.

ש. מה זה פרופיל?
ת. ישנן כמה אוכלוסיות הזכאיות על פי חוק להנחה בתחבורה הציבורית. אם אתה שייך לאחת האוכלוסיות האלה, ותבוא עם תעודת זהות והאישורים הנדרשים יתוכנת לך בכרטיס הרב קו הפרופיל המתאים ותוכל ליהנות מההנחה. ניתן לטעון עד שני פרופילים על אותו כרטיס.

ש. איזה סוגי פרופילים יש, איזה אישורים צריך ואיזה הנחות הם נותנים?
ת.

 • נוער  - זכאי להנחה של 50% בכרטיסיות ובערך צבור בלבד.  (צריך להציג ת"ז של ההורים עם ספח של שמו עד גיל 16 או ת"ז שלו אחרי גיל 16)
 • קשיש זכאי להנחה של 50% בכל נסיעותיו (צריך להציג ת"ז ותעודת תושב ותיק)
 • סטודנט זכאי ל-50% הנחה בכרטיס חופשי סמסטריאלי או 33% במקרים אחרים, צריך להציג ת"ז ואישור לימודים (ראה הרחבה כאן), 
 • אוכלוסיית רווחה הזכאית ל-33% הנחה על כרטיסיות וערך צבור. (צריך להציג ת"ז ותעודת זכאי)
 • חיילים בשל"ת, חניכי קד"צ, מתנדבים בשירות לאומי/ שירות אזרחי ומתנדבים בשנת שירות - פטור מלא מתשלום, צריך להציג ת"ז ואישור משרד הבטחון או תעודת שירות. (שימו לב שבניגוד לחיילים, אתם כן נדרשים להעביר רב קו).
מתי פג התוקף של כל פרופיל?
ת. פרופיל נוער פג ביום הולדתך ה-18 או בסוף שנת הלימודים של גיל 18, פרופיל סטודנט תקף לשנה (עד 01.11) אלא אם כן נאמר אחרת ויחודש רק עם הצגת תעודת סטודנט תקפה או אישור לימודים. של"ת, קד"צ וכו' - בהתאם לתאריך שכתוב על אישור משרד הבטחון, פרופיל קשיש.... טוב, בלי הומור שחור.

ש. למה אני חייב למסור פרטים?
ת. אתה לא חייב. מסירת הפרטים מעניקה את ההנחות המיוחדות וכן מעניקה "ביטוח" על כל מה שהטענת בכרטיס, אם הוא הלך לאיבוד, או נגנב, תקבל כרטיס חדש עם כל הכסף שהיה טעון עליו. (צריך לשלם רק את עלות ההנפקה המחודשת שעומדת על 10 שקל). אם הוא סתם לא עובד תקבל כרטיס חדש ללא כל תשלום נוסף.

ש. ואם אני רוצה להישאר אנונימי?
ת. במידה ואינך רוצה למסור פרטים אתה מוזמן להנפיק רב-קו אנונימי, בעלות של 5 ש"ח אצל בעמדות השירות או אצל נהג האוטובוס. הוא ייטען ללא הפרופיל המיוחד שלך, אבל תקבל את כל ההנחות האחרות שיש בכרטיסיות/ערך צבור. .
בכרטיס אנונימי לא נטען לטעון חופשי חודשי אך כן ניתן לטעון חופשי יומי ושבועי.

ש. ואם איבדתי כרטיס אנונימי?
ת. חשוב לדעת שאם הוא הלך לאיבוד, הלך לאיבוד גם כל מה שהיה טעון עליו. המוצא הישר יוכל להשתמש בזה כאילו מצא כרטיסייה או כסף ברחוב.

ש. ומה זה רב קו "חצי אנונימי"
ת. רב קו חצי אנונימי כולל את השם והתמונה שלך, ולכן מאפשר טעינת פרופיל נוער, זכאי, סטודנט או קשיש, אך אינו מקנה את הביטוח מפני גניבה שיש ברב קו רגיל ואינו מאפשר טעינת חופשי שבועי/חודשי.  האמת היא שאני לא הבנתי למה זה טוב. (הגולש יאיר בירן טוען שכן ניתן לטעון עליו חופשי שבועי/חודשי, אני צריך לברר זאת, תודה יאיר).


ש. האם אני צריך לדאוג לפרטיות שלי?
ת. התשובה הרשמית היא שאין צורך לדאוג, המידע מאובטח כמו שצריך, ומובטח שלא ייעשה במידע שום שימוש ברזולוציה של הנוסע הבודד. כלומר, לא יעקבו אחרי אף אחד. המידע שמספק הכרטיס (מספר קו, תחנת עליה, שעה וכו') מצטרף לאינספור משתמשים אחרים ומנותח באופן אגרגטיבי. במשרד התחבורה גם אין אף אחד שמתעניין בך ברמה האישית, אתה יכול להיות בטוח. :-) מצד שני, ייתכן ואם המשטרה תבקש צו בית משפט היא תקבל אישור להוציא מידע ספציפי בהתאם למספר הרב קו שלך (שמשוייך למספר תעודת הזהות שלך), כך שאם יש לך מה להסתיר...

ש. מה אפשר להטעין על הרב-קו?
ת. על הרב-קו ניתן להטעין עד 8 חוזים שונים. חוזה יכול להיות ערך צבור, כרטיסיה, חופשי חודשי, חופשי יומי, אתה יכול להטעין על הרב קו כרטיסיה של סופרבוס בבית שמש, חופשי חודשי של הרכבת בין בית שמש לתל אביב וערך צבור לנסיעות בגוש דן. כולם על אותו פלסטיק.

ש. מה זה ערך צבור?
ת. ערך צבור הוא חוזה אחד שנותן הנחה כמו של כרטיסייה, אבל בלי הסירבול של הכרטיסיות הישנות. הוא לא מוצמד לקוד תעריף ספציפי אלא לקודים רבים ומי שמטעין ערך צבור יכול לנסוע בכל הקודים האלה ללא צורך בטעינת חוזה נפרד לכל אזור. הערך הצבור כבר תקף בכל הארץ, ובמקביל מבוטלות לאיטן הכרטיסיות המסורבלות.

ש. איפה פועל הערך הצבור?
ת. החל מה-01.01.17 ערך צבור פועל בכל הארץ, באוטובוסים של כל החברות, ברכבת ישראל, ברכבת הקלה בירושלים ובכרמלית. נותרו מספר חריגים בודדים:
 • יישובים מעבר לקו הירוק הנהנים גם כך מ"הנחת ממוגן" בגובה 50%, ולכן לא ניתן להשית עליהם עוד הנחה.
 • מוניות שירות, שבשלב זה בכלל לא ידוע האם יש כוונה לקדם פתרון כזה.
ש. איך פועל הערך הצבור?
ת. הערך הצבור למעשה מחליף את הכרטיסייה, אם כי בשלב הביניים הנוכחי במקומות מסויימים שניהם פועלים במקביל. הוא מקנה הנחה זהה לכרטיסיה (20% לנסיעה רגילה, 50% לנסיעת נוער וקשיש) אך במקום הנחה הוא נותן לך יותר מהערך ששילמת. כך שאם קנית ב-100 שקל, הוטען לך על הכרטיס 125 שקל. זה נעשה כדי להקטין את ההתעסקות עם הכסף הקטן שליוותה תמיד את נושא הכרטיסיות.
הערך הצבור נמכר בכפולות של 30, 50 או 100.
הערך הצבור נחשב לשיטה מועדפת על כרטיסיות ונוחה יותר ולכן עם השלמת המסלקה הארצית כפי הנראה נראה את הערך הצבור צובר תאוצה בכל הארץ.

ש. יש מגבלה על כמות הכסף שניתן לטעון בערך צבור?
ת. כן, המגבלה עומדת על 400 יחידות ערך צבור, שזה 400 שקל ביתרה. זה משקף מגבלה של טעינה ב-200 ש"ח. בפרופיל נוער וקשיש וסטודנט מורחב (שמקבלים מה-200 ש"ח, יתרה של 400), ושל קצת יותר מ-300 ש"ח. בפרופיל רגיל.

ש. האם אפשר להיכנס בערך צבור  למינוס?
ת. בארץ לא, אם אין לך מספיק כסף לשלם עבור הנסיעה באמצעות הערך הצבור תיאלץ לטעון אותו אצל הנהג או לשלם במזומן, יש מקומות בעולם שבהם הערך הצבור מאפשר מינוס קטן (כך שאם חסר לך רק כמה עשרות אגורות ואין לך מזומן עליך לא תיתקע), אבל כאמור, לא בארץ.

ש. האם אפשר לקנות בעזרת הערך הצבור חופשי חודשי?
ת. לא. והסיבה לכך היא מאד הגיונית. כשאתה רוכש ערך צבור אתה בעצם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות (בגובה של 20% לנוסע הרגיל). כאשר אתה רוכש חופשי יומי/שבועי/חודשי אתה גם רוכש הנחה על המחיר המלא של הנסיעות שאתה מבצע (משתנה מאדם לאדם לפי הרגלי הנסיעה שלו, אבל בערך 33% הנחה).  לו  היית רוכש ערך צבור ואז רוכש באמצעותו חופשי חודשי היית נהנה מהנחה כפולה וכמו שאומרים תמיד בפרסומות "אין כפל מבצעים".

ש. מי ביטל את הכרטיסייה שלי?
ת. עקב החדירה המצויינת של הערך הצבור, והקבלה החיובית שלו על ידי הציבור,  כבר החלו במקומות רבים לבטל את הכרטיסיות הישנות, כך שאם הנהג אומר לך "אין אפשרות לרכוש כרטיסייה יותר, רק ערך צבור" אל תופתע.

ש. מה קורה אם המכשיר "לא קורא" את הרב-קו
ת. אם המכשיר מקולקל (ולא קורא אף רב-קו) אזיי האוטובוס מוגדר כמקולקל ולמעשה צריך להיות מושבת. אלה ההנחיות של משרד התחבורה. לנהג אסור להתעקש על תשלום במזומן במקרה זה ולאפשר לנוסעים לנסוע חינם עד סוף מסלולו שם כאמור ישבית את האוטובוס. אם הבעיה היא נקודתית ברב-קו שלך, הנהג ידרוש בכל זאת תשלום במזומן ויבקש שתלך לתקן/להחליף את הרב-קו באחת מעמדות השירות (תהליך פשוט של 5 דקות). אסור לנסוע בלי שנרשם "אישור תשלום" בקופת הנהג.
מומלץ לשמור בארנק גם את קבלת הקנייה. על פי הנהלים קבלה זו תספק הוכחה מספקת, בעיקר אם מדובר בחופשי חודשי, והנהג אמור לאפשר לך לנסוע בלי בעיה, אם כי זה לא תמיד קורה.

ש. איך מתקנים רב קו?
ת. בכל מקרה של בעיה ברב-קו אפשר לגשת למוקדי השירות. לוגו החברה מאחורי הרב-קו מציין היכן הנפקת אותו. לכאורה כל חברה יכולה לתת "שירות תיקונים" או הנפקה מחדש אך  עד לאחרונה מרבית החברות הפנו לחברה שבה הנפקת את הכרטיס. בסוף 2015 עוברים כל המוקדים מתיחת פנים למוקדי "על-הקו" שבמסגרתו הם כבר יכולים  לטפל בכל הכרטיסים ללא קשר לחברה המנפיקה ולחסוך את ההתרוצצות. בין חברות שונות.

אם נפלת על מוקד שעוד לא שודרג ל"על הקו" אז זה עובד ככה:
במקרה של רב קו "מת" לחלוטין או של אבידה או גניבה, החברה שבה הנפקת תחסום מיד את הכרטיס ותוציא אישור  עם הפרטים שלך, פרטי הכרטיס והחוזים שעליו. היא יכולה להטעין על הכרטיס החדש רק את החוזים שלה והיא תשלח אותך למפעילים האחרים כדי לחדש את החוזים הרלוונטיים שלהם אצלהם באמצעות האישור שקיבלת.
במקרה של רב קו "גוסס" חלק מהמוקדים יתליחו להעביר את כל החוזים לכרטיס חדש וחלק לא וישלחו אותך למפעילים האחרים.
חלק מהחברות מציעות גם שירות ללא הגעה לעמדה (שליחת רב קו בדואר). לרוב זה לוקח שלושה ארבעה ימים.
באתר על הקו גם מצוין שיש לחכות שלושה ימים מהתקלה, האובדן לפני שמגיעים לעמדות השירות.

ש. עולה כסף לתקן את הרב-קו?
חד משמעית לא. אם הרב-קו לא עובד או "עובד בקושי" צריכים בעמדת ההנפקה לתת לך חדש ללא כל עלות. הכוונה היא לבלאי סביר. במקרה של כרטיס רב קו שהושחת (נניח כרטיס גזור או מקולף לחלוטין), יש לחברה מקום לשיקול דעת כן לחייב אותך כאילו כרטיסך אבד או נגנב בעלות 10 שקלים. זוהי חלוקה סבירה של האחריות בין המדינה (שבחרה במערכת טכנולוגית וצריכה לעמוד מאחוריה) לבין הנוסע (שצריך לשמור על רכושו).

ש. איפה ניתן לטעון רב-קו?
ת. בעמדות ההנפקה והשירות, בעמדות הטענה מחוץ לאוטובוס, בתחנות הרכבת, הרכבת הקלה והמטרונית, אצל נהג האוטובוס, באינטרנט ודרך אפליקצייה סלולרית. וכן בעמדות כספונט למשיכת מזומנים.
לנוחותכם, מצאתי באינטרנט באתר "רב-קו" את הרשימה הבאה, שעודכנה ב-25 בינואר 2014, של עמדות הנפקה, ואת הרשימה הזאת באתר משרד התחבורה אשר אני מקווה שתעודכן מעת לעת. הרשימה כוללת 124 עמדות שירות של רב קו ואת שעות הפעילות שלהן והשירות הניתן בהן.
משרד התחבורה עובד על פרויקט האחדה של כל עמדות הרב-קו הן מבחינה ויזואלית והן מבחינת סל השירותים הניתן בכל אחד מהם, לפרויקט קוראים "על הקו"וכבר הושק לו אתר אינטרנט עם חיפוש נוח מאד של עמדות השירות הזמינות במקום מגוריך אך הדרך לסוף הפרויקט עוד ארוכה.
 • באינטרנט
פורום המפעילים הפרטיים  מחלק בעמדות "על הקו" רכיב חומרה למחשב הביתי שנקרא "דונגל" (קורא רב-קו).  בעלות של עשרה שקלים. את הדונגל מחברים ל-USB במחשב ובעזרתו ניתן לטעון את הרב-קו בבית דרך אתר האינטרנט.  מנסיון זה יעיל ונוח.
חברת דן עובדת באותה שיטה בשיתוף פעולה עם חברת hop-on, ניתן לרכוש קורא כרטיסים בעמדה של דן. וניתן לרכוש דרכו רק כרטיסים שנמכרים על ידי דן (זה כולל כרטיסים שמכובדים על ידי כל המפעילים).  הופ-און גם מאפשרת טעינה ללא קורא כרטיסים.
באתר של חברת דן-צפון (המטרונית) אפשר לטעון ללא דונגל. אפשר לטעון גם רב קו רגיל וגם אנונימי. את אישור הקנייה עושים במכונות על רציף המטרונית (בדומה להזמנת כרטיסים לקולנוע או להצגה באינטרנט ואחר כך לקיחת הכרטיסים מהאוטומט או מהקופה לפני תחילת ההצגה).
ברכבת ישראל אפשר לטעון דרך האינטרנט. אבל יש קאץ' - אם לא הנפקתם ברכבת ישראל אז המערכת צריכה להכיר את הכרטיס שלכם. כלומר תצטרכו לפחות פעם אחת לטעון נסיעה (בעזרת ערך צבור) או חוזה כלשהו (חופשי חודשי ודומיו) דרך המכונות ברכבת, הכרטיס שלכם ייכנס למאגר הכרטיסים שהרכבת מכירה ובפעם הבאה שתרצו לנסוע ברכבת תוכלו לטעון דרך אתר האינטרנט.
שימו לב, עליכם לטעון את הנסיעות לפחות 45 דקות לפני הנסיעה, כשתניחו את הרב קו על שער הרכבת הטעינה תעבור לרב קו, ושנייה אחר כך גם תרד הנסיעה והדלת תיפתח. (כמו במטרונית אבל קצת יותר משוכלל). באתר יהיה לכם גם אזור אישי עם היסטוריית הנסיעות שלכם.
 • דרך אפליקצייה סלולרית
ravkavonline
חברת הופ-און הפועלת בשיתוף עם דן הכריזה על כך ואפשר לקנות דרך האפליקציה את כל החוזים שמוכרת חברת דן.
פורום המפעילים הפרטיים השיק את אפליקציית  ravkav-online שפועלת בצורה נהדרת וחלקה ומומלצת על ידי בחום. קיימת רק באנדרואיד

 • בעמדות כספונט

אם ברצונכם לרכוש באינטרנט, אבל לא בא לכם לקנות קורא כרטיסים, אתם יכולים לטעון דרך אתר רב קו אונליין באמצעות מספר כרטיס בלבד, ואז ללכת לכל אחד מעמדות משיכת המזומנים של כספונט הפזורות בארץ, להכניס את הרב קו ולהשלים את הטעינה.ש. מה עם מרכז שירות ארצי נורמלי?
ת. עובדים על זה...

ש. האם יש חברה שבה כדאי לעשות רב קו יותר מאחרות?
ת. ככלל עדיף לעשות רב קו בחברה שאיתה אתה נוסע הכי הרבה, במקרים של תקלה/אובדן החברה הזו תוכל לשחזר לך את הכרטיס שלך עם החוזה שהכי חשוב לך באותו רגע בלי בעיות,  גם סביר להניח שעמדת השירות של החברה הזו הכי קרובה לביתך.
אבל אם אין לך חברה מועדפת כזו, אולי תשקול לעשות רב קו ברכבת ישראל, משתי סיבות:
א. אתה יכול למלא את המידע באינטרנט והרב קו יישלח לביתך,
ב. אתה יכול לבדוק את הסטטוס של הכרטיס שלך באינטרנט.
למען ההגינות נציין כי גם חברת קווים מציעה שליחת רב קו חדש בדואר
עדכון נובמבר 2015 - ככל שמתקדמת פריסת עמדות שירות "על-הקו" יורדת החשיבות לבחירת החברה שעימה תעשה את הרב-קו, אך אני משאיר את ההמלצה לעשות את הרב קו עם החברה שאתה נוסע איתה הכי הרבה.

ש. האם ילדים יכולים להנפיק לעצמם רב-קו?
ת. לא, עד גיל 16 אתה חייב לבוא עם אבא או עם אמא, ושיביאו איתם את תעודת הזהות שלהם עם הספח שבו אתה רשום. מעבר לגיל 16 תוכל להנפיק לעצמך רב-קו, אבל בתנאי שתנפיק לעצמך קודם תעודת זהות ותבוא איתה.

ש. יש לרב קו תאריך פג תוקף?
ת. כן מסתבר שיש תוקף של 8 שנים. והתוקף הוא לפרופיל. כלומר, גם אם החלפת כרטיס במהלך התקופה, והכרטיס לא בן 8, 8 שנים אחרי שהנפקת את הרב קו הראשון תאלץ לקפוץ ולחדש.

ש. מה קורה כשהפרופיל שלי פג תוקף?

 • נוער - פרופיל נוער פג תוקף ביום הולדתך ה-18. אם הוא חל לפני תום שנת הלימודים תוכל לגשת עם אישור לימודים מבית הספר ותעודה מזהה לעמדת רב קו ולהאריכו עד סיום שנת הלימודים. ביום שבו הוא נגמר הפרופיל הופך אוטומטית לרגיל וכל הכרטיסיות/ערך צבור שקנית עם הנחת נוער כבר לא יהיו תקפות ולכן חשוב לא להישאר עם "סטוק" אלא לגמור הכל לפני פג התוקף (במקום לרוץ ולנסות להשיג זיכוי שזה מסובך ומעצבן). 
 • חינוך מיוחד - תלמידים במוסד לחינוך מיוחד על פי חוק חינוך מיוחד זכאים להנות מפרופיל הנוער עד גיל 21. ואז זה יהפוך לפרופיל רגיל.
 • סטודנטים - אותו דבר. פרופיל סטודנט תקף לשנה וניתן להאריכו עם הצגת אישור לימודים עבור השנה הבאה (יש עמדות בקמפוסים בתחילת השנה), אם לא הארכתם בזמן אז הוא יהפוך לפרופיל רגיל ולא תוכלו להשתמש בכל מה שטענתם בעזרת הנחת הסטודנט. אם זו שנתכם האחרונה כסטודנטים חשוב לא להיתקע עם "סטוק" של ערך צבור/כרטיסיות.
 • זכאי - כנ"ל, הפרופיל יהפוך אוטומטית לרגיל ולא תוכלו להשתמש במה שרכשתם עם הנחת הזכאי. לא להיתקע עם סטוק של ערך צבור/כרטיסיות. אחד המגיבים פירט שלפחות ברכבת, פרופיל זכאי ניתן עם הצגת תעודת נכה ותקף לשנה וחצי. בלבד, ללא קשר לתאריך התפוגה של תעודת הזכאי שמנפיק משרד התחבורה (שמתחדש כל שנתיים).
 • של"ת וכו' - פשוט לא תוכלו יותר לנסוע חינם מעבר לתאריך שננקב בהתאם לאישור משרד הבטחון/תעודה שהבאתם בהתחלה.
 • פרופיל רגיל, וכנראה גם קשיש. אחרי 8 שנים יפוג תוקף הפרופיל ותצטרך לגשת לעמדת רב קו כדי להוצאי כרטיס חדש עם פרופיל מעודכן.
ש. איך עובד נושא כרטיס המעבר?
ת. במטרופולינים הגדולים בלבד (גוש דן, חיפה וירושלים) מונהג כרטיס מעבר של 90 דקות באמצעות הרב קו, אם עלית על אוטובוס נוסף בפרק זמן זה, אינך נדרש לשלם שוב. כך המעבר המבוצע (אשר פוגע בתחושת השירות) לפחות לא מלווה בקנס כספי.  המעבר בתוקף רק כל עוד שילמת על הנסיעה בכרטיס חכם (כרטיסיה או ערך צבור).

ש. ואיך עובד החופשי יומי/שבועי/חודשי החדשים
ת. משרד התחבורה פרסם מפות של מטרופולינים מורחבים עם שלוש טבעות, ולראשונה נוספה לרשימת המטרופלינים גם באר שבע. באזורים אלה תוכלו לרכוש חופשי יומי/שבועי/חודשי בהתאם לצרכיכם במחירים זולים מאי פעם לשטחים כאלה גדולים.  באתר הרפורמה יש גם מחשבון.

ש. ומה זה "חופשי גמיש"?
ת. חופשי גמיש הוא סוג מסוים של חופשי חודשי, התקף ל-30 יום מיום הקניה. אם קנית אותו בעשירי לחודש לדוגמה, ומדובר בחודש של 30 יום, אז הוא מספיק לך עד ה-9 לחודש הבא.
ניתן לרכוש אותו בתחנות הרכבת, ואז הוא יכובד על ידי נהגי האוטובוסים, אך לא ניתן לרכוש אותו אצל נהגי האוטובוסים. כמו-כן ניתן לרכוש אותו דרך אתר או אפליקציית רב קו און-ליין ובקרוב גם דרך הופ-און.

ש. יש לי ערך צבור, מה לעשות במקרה של מעבר בין שני קווים בקודים שונים (בתוך גוש דן)
ת. לפני שתשים את הרב קו על המכשיר, צריך להגיד לנהג את יעד הנסיעה הסופי ולבקש ממנו להוריד את המחיר בהתאם, לדוגמה. אם עלית על קו פנימי ברעננה ויעדך תל אביב, בקש מהנהג להוריד את את המחיר של תל אביב כבר בנסיעה בקו הפנימי (9.30 נכון לכתיבת שורות אלה) הנהג בקו הבא יראה "נסיעת מעבר" עד תל אביב. אם לא תעשה זאת, הנהג יוריד 5.90 (מחיר פנימי ברעננה) והנהג של הקו שמקשר בין רעננה לתל אביב יוריד לך 5.90 נוספים. במקרה לא נעים יותר הוא יראה נסיעת מעבר וייתן לך לנסוע איתו עד גבול תל אביב שם הוא יקרא לך לשיחת בירור שבסופה תשלם עוד 5.90. לכן חשוב להגיד את היעד לנהג בנסיעה הראשונה מראש.

ש. ואיך משלמים בקווים שבהם מותר לעלות מכל הדלתות?
ת. ראשית חשוב לציין שהחזון הוא שבכל הקווים העירוניים תוכלו לעלות מכל הדלתות, ושהנהג לא יתעסק כלל עם תשלום. בינתיים האפשרות קיימת על קווים נבחרים בגוש דן, ירושלים וחיפה ובכל השירות בבאר שבע.
על האוטובוס מפוזרים "ולידטורים", או בעברית "מתקפים". אתה עולה לאוטובוס מכל דלת, מוצא את המתקף הקרוב אליך, מעביר את הרב-קו (עליו טענת מראש חוזה חופשי או ערך צבור) ושומע ביפ קטן וחמוד מלווה באור ירוק.
על המסך יופיע החיוב שלך (אם זה בערך צבור) או התיאור של כרטיס המנוי שלך (חופשי חודשי גוש דן מורחב לדוגמה).

ש. אבל אם יש לי חופשי יומי/שבועי/חודשי - למה אני צריך לתקף בכלל? כבר שילמתי!.
ת. המפעילים אחראים על גביית הפדיון מהמדינה, ומקבלים תמריץ על כל נסיעה שמבוצעת דרכם, זו הסיבה שהם רוצים שתתקף, המדינה משתמשת במידע כדי לדעת איזה אוטובוסים עמוסים ואיזה דלילים, וזו הסיבה שאתה תרצה לתקף (שלא יבטלו לך את הקו בגלל מידע שגוי), ואת הפקח זה לא מעניין, כתוב בכל מקום שחובה לתקף כל נסיעה ואם לא עשית זאת, אפילו אם יש לך חופשי חודשי בתוקף, אתה חשוף לקנס. אגב, זו פרקטיקה מקובלת בכל העולם וזה באמת מאמץ קטן מצדך, אז אנא.

ש. אם יש לי ערך צבור, ואני רוצה "לעבור אזור" - אפשר לבחור את זה בולידטור כשאני עולה בדלת האחורית?
ת. כן, כמובן, בדרך כלל על מסך המגע של הולידטורים יש שני כפתורים:
האחד, אם אתה רוצה "לרבקו" על חבר שלך, תוכל לבחור יותר מנוסע אחד.
השני, אם תרצה להוריד קוד גבוה יותר (קוד 4 ולא קוד 2 בחיפה, קוד 44 ולא קוד 42 בגוש דן וכו').
אם אתה נוסע נגיד, מתל אביב לרעננה (קוד 44), וקטע הנסיעה הראשון שלך הוא בקו עירוני עם עלייה כל בדלתות, אז לפני שאתה שם את הרב קו תלחץ על "בחר קוד", ותבחר את קוד 44. ורק אז תשים את הכרטיס. (רק כך תוכל לעלות על האוטובוס הבא עם מעבר בלי בעיות).

ש. ומה אם הולידטור (המתקף) לא עובד.
ת. לצערי, בעיקר באגד זה קורה הרבה.
אם שום מתקף לא עובד (תקלת תקשורת), באגד ובקווים אחרים עם גישה לנהג, תלך לנהג ותתקף אצלו, וגם אם אצלו לא עובד אז אתה פטור מתשלום (והנהג צריך להשבית את האוטובוס בסוף הנסיעה). בקווים בלי גישה לנהג כמו קו 1,189 של דן אז אתה פטור מתשלום. (רק אם כולם לא עובדים).

ש. מה זה חישוב פער אינקרימנטלי?
ת. קיים פיצ'ר שבו במקרה ועלית על קו אוטובוס שחוצה את גבולות האזורים (נניח מרעננה לתל אביב), ושילמת רק 5.90, והנהג קרא לך לשיחת בירור אחרי מעבר הגבול וביקש ממך לשלם את הפער ל-9.30, הנחת כרטיס הרב-קו תוריד רק את הפער. כנ"ל אם הנהג לא קרא לך לשיחת בירור, אך ירדת בתל אביב ועלית על אוטובוס אחר.
לטעמי עוד חסר הנושא של הורדת הפער בלבד במקרה שאתה ששילמת קוד נמוך ואז עליתי על אוטובוס בקוד גבוה (שילמת 5.90 על פנימי ברעננה ואז עלית על אוטובוס מרעננה לתל אביב בעלות 9.30). אם זה קרה לך תאלץ לשלם פעמיים וחבל.

ש. האם יכולים להיות לי שני ערך צבור על הכרטיס?
ת. על כל כרטיס אפשר לטעון שני פרופילים שונים, ולכן פרופיל יכול להיות ערך צבור, אך מעבר לכך לא אמור להיות יותר מערך צבור אחד.
מעשית יש כנראה איזה באג שמאפשר בעת הטענת כרטיס לטעון באמצעות שני ערך צבור ואז זה מייצר הרבה בעיות. לדוגמה, אם בטעות יש לך שני ערך צבור אז באגד הכרטיס שלך פשוט נחסם לשימוש... יש ללכת לעמדת שירות ולסדר זאת.

ש. האם אני יכול להטעין מראש כמה כרטיסיות על הרב-קו.
ת. כן, ניתן להטעין כרטיסיות זהות על הרב-קו וכך להקטין את התדירות שבה שולפים מזומן מהכיס, זאת כמובן כל עוד יש מקום פנוי על הכרטיס (עד 8 חוזים, זוכרים). חשוב לדעת שבמקרה זה פתקית המידע שתקבלו מקופת הנהג עם כל העברה של הכרטיס, תכלול רק את הכרטיסייה ממנה ירדה הנסיעה. כלומר אם הטענתם שתי כרטיסיות של 5 ניקובים. יש לכם לכאורה 10 ניקובים טעונים בכרטיס, אך על פתקית המידע תראו "יתרתך 4, יתרתך, 3, יתרתך 2... ורק כאשר הכרטיסייה מתרוקנת והחוזה מסתיים ולמעשה נמחק מהרב-קו (ייתרתך 0), תראו בנסיעתכם הבאה שוב ייתרתך 4, ייתרתך 3, יתרתך 2...
שימו לב שכרטיסיות הן זן הולך ונעלם ובסוף כולן יוחלפו בערך צבור.

ש. האם אני יכול "לנקב" על חבר בכרטיסיה או בערך צבור.
ת. כן ולא. כלומר אם אתה רוצה לנקב על חבר כדאי מאד שתגיד את זה קודם לנהג ואז הוא יקליד קודם במכשיר "כפול 2" ורק אז יבקש ממך להניח את הכרטיס על המכשיר. אם שכחת להגיד לנהג והמכשיר הוריד לך נסיעה אחת, הוא חסם את עצמו מהורדה נוספת (כדי למנוע מצב שאנשים מעבירים בטעות פעמיים) והחבר יאלץ לשלם על עצמו. בכל מקרה החבר צריך להיות באותו פרופיל כמו שלך, כלומר נער לא יכול לנקב על אביו, גם אם הוא נראה צעיר או קשיש. הכרטוס הכפול עובד רק בפרופיל רגיל ובפרופיל נוער ולא בפרופיל סטודנט וקשיש.
ועוד הבהרה חשובה. הרב-קו הוא כרטיס אישי ואינו ניתן להעברה. בעל הכרטיס חייב להיות נוכח כדי לכרטס על מישהו אחר. אתה לא יכול פשוט לתת אותו למישהו, אפילו אם מוטענת עליו רק כרטיסייה.
ומעתה על תגידו לכרטס אלא "לרבקו".

ש. ומה אם בטעות בכל זאת נוקב לי פעמיים, או ירד ערך צבור פעמיים?
בתגובה לעמוד זה כתב גולש אנונימי כי למרות מנגנוני הבטיחות, זה קרה לו פעם אחת בדן, הוא שלח את שתי הקבלות למרכז שירות הלקוחות וקיבל החזר כספי (בדמות זיכוי לטעינה הבאה). 

ש. האם הנהג מחויב להוציא לי פתקית כל פעם כשאני מעביר כרטיס?
ת. אם שילמת במזומן (עבור נסיעה בודדת, כרטיסיה, ערך צבור או חופשי חודשי) אז חד משמעית כן. גם התירוץ של "נגמר הנייר" לא מתקבל. זוהי קבלה לכל דבר שעליה אתה גם יכול להזדכות מול המעסיק שלך.
אם העברת כרטיס שעליו כבר מוטען חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי או חופשי סמסטריאלי אז התשובה היא חד משמעית לא.
אם העברת כרטיס שעליו כרטיסיה או ערך צבור אז אתה אמור לקבל פתקית, שעליה מפורט החוזה שהטענת והיתרה שלך. זוהי הדרך הכמעט יחידה כרגע לדעת כמה נשאר לך ולכן משרד התחבורה הוציא הנחיה מפורשת לחברות להמשיך לתת פתקית. זהו מצב זמני עד שיבשילו שירות הלקוחות, אתר האינטרנט ואתרי הטעינה מחוץ לאוטובוס (שיוכלו לספק גם מידע).
אם אתה מבצע מעבר, במסגרת ה-90 דקות אז אתה לא אמור לקבל פתקית, לצערי מטרופולין לא שמעה על זה וסתם מבזבזת נייר...

ש. ומה הקטע עם סיטיפס? איך לעבור בשלום נסיעה ברכבת הקלה בירושלים?
ת. מכונות הכירטוס של סיטיפס כל כך איטיות ומסורבלות שזה מרגיש כמו לא פחות מיריקה בפרצופו של הציבור. אם צלחתם אותם, ויש לכם כרטיס נסיעה ביד או רב קו טעון, אתם נדרשים להעביר אותו בולידטור (מכשיר תיקוף, חבר של טרמינייטור) שנמצא בכניסה לכל קרון. אנא הקפידו על זה. (בעלי כרטיסיות, ההעברה בכניסה לקרון נועדה לאפשר לכם ליהנות מה-90 דקות באופן מלא, אולי ההיגיון הזה קצת יקל עליכם).
אז אנא, אל תשכחו לתקף, כי אפשר להתלונן על חוסר הרגישות של הפקחים עד מחר, אבל לקבל קנס של 180 שקל זה לא נעים, בעיקר אם לא התכוונת לגנוב נסיעה אלא סתם שכחת לעשות ביפ.

ש. ואיך משלמים במטרונית בחיפה?
ת. כדי לענות על כך אני מצרף סרטון הסברה נחמד וברור, לרוע המזל אין בו תשובה לשאלה מה לעשות כאשר מכשירי הכירטוס או התיקוף לא פועלים. מצב שכיח מדי בתחנות המטרונית.

ש. האם חופשי חודשי בתל אביב תופס גם בירושלים? הרי הם באותו מחיר
ת. לא! אמנם נכון שהשוו את המחירים של נסיעה עירונית רגילה בתוך המטרופולינים הגדולים, אך אם תסתכלו בפתקית שתקבלו מהנהג תראו שמדובר בשני קודי מחיר שונים ש"במקרה" כרגע מייצגים אותו מחיר. זה לא במקרה, והכוונה העתידית היא אכן לפשט את כל מערך התעריפים, לאחד קודים ואולי אף לאפשר "חופשי חודשי ארצי" אבל בינתיים, זה עוד לא אפשרי ומי שנוסע הרבה גם בתוך גוש דן וגם בתוך ירושלים או חיפה, נדרש להטעין על הרב-קו שלו חוזה נפרד לכל מטרופולין.

ש. ואם לא שילמתי/תיקפתי ועלה פקח?
כל נוסע חייב לשלם עבור נסיעתו. יתרה מכך, כל נוסע שקנה כרטיס מנוי (חופשי חודשי, או סמטריאלי) חייב לתקף את נסיעתו. חשוב לציין שהמפעיל מקבל תמריצים שונים לעלייה במספר הנוסעים ולכן אם תיקפתם אז גם המפעיל מרוויח עליכם איזה שקל או שניים, וגם משרד התחבורה רואה כמה האוטובוסים מלאים ומחליט איפה צריך להוסיף נסיעות (ואז תרוויחו שירות יותר טוב).
אם לא שילמתם או תיקפתם, או שהתחזיתם לנוער או כל בעיה אחרת ותפסו אתכם, אז תיאלצו לשלם קנס מוגדל של בין 75 ל-180 ש"ח. פירוט תוכלו לקרוא כאן.

ש. מה הקטע של הרפורמה החדשה בתעריפים?
ת. משרד התחבורה השיק שלושה סוגים של כרטיסים (חופשי יומי, חופשי שבועי, חופשי חודשי) התקפים לאזורים גיאוגרפיים מורחבים בשיטת הטבעות מסביב לכל מטרופולין. הרפורמה כוללת מספר רב של חידושים:
 • א. החופשי יומי תקף מתחילת השירות ולא רק מ9 בבוקר.
 • ב. חופשי שבועי (לפני זה לא היה)
 • ג. החופשי חודשי משולב עם רכבות ואוטובוסים באופן מלא.
הכוונה הייתה לבטל הסדרים ישנים, וגם לתקן את המחיר הרגיל לנסיעה לפי אותה שיטה, אבל בפועל הוחלט בסוף שהסדרים זולים יותר שהיו קיימים לפני הרפורמה לא יבוטלו, והוחלט לדחות לזמן לא ידוע את תיקון המחירים הקטלוגיים (עלות כרטיס בודד), כך הרפורמה אמנם מוזילה מאד להרבה אנשים את עלויות הנסיעה, אבל פישוט התעריפים לא הושג.
יש מחשבון פשוט ממוצא ליעד באתר הרפורמה. ותוכלו לקרוא גם את מה שכתבתי כאן.
במקביל גם הוחלט על הנחה כלל רוחבית של 14.5% במחירים שנכנסה לתקוף בפברואר 2016, וזה בלי קשר לרפורמה.

ש. ומה ההבדל בין חופשי חודשי ל"גמיש 30"
ת. הרכבת מוכרת את החופשי חודשי שלה בצורה שונה מהאוטובוסים.
באוטובוסים אתה קונה חופשי חודשי שתקף מה-01 לכל חודש ועד סופו. אתה יכול לרכוש אותו קצת לפני ה-01 לחודש אבל הוא יהיה תקף רק מהראשון.
ברכבת אתה קונה כרטיס שתקף ל-30 יום מהיום שקנית אותו.
לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה (אני מעדיף את החופשי גמיש), אבל בזכות הרפורמה, אתה יכול לקנות ברכבת חופשי גמיש ולהשתמש בו באוטובוסים, או לקנות באוטובוסים חופשי חודשי ולהשתמש בו ברכבת.
עדכון מאי 2017 - ניתן לרכוש חופשי גמיש, שיהיה תקף גם לרכבות וגם לאוטובוסים, גם באפליקציית רב קו אונליין ובקרוב גם בהופ-און.


ש. האם יש אפליקציה לרב קו? זה הרי אמור להיות בחזית הטכנולוגיה.
ת.   כן - איגוד המפעילים פיתח אפליקציה בשם רב קו אונליין. אחרי הרשמה קצרה תוכלו גם לראות מה יש לכם על הכרטיס וגם לקנות חוזי נסיעה.
זה נהדר, אבל זה פועל רק על מכשירים שיש בהם שבב NFC. יש אותו ברוב הסמארטפונים החדשים. האפליקציה עובדת טוב אבל לפעמים צריך לשחק די הרבה עם הכרטיס עד שזה עובד. (מפתח האפליקציה טוען שזה קשור לאיכות הכרטיס). לידיעתכם באייפון, וגם בחלק מהמכשירים של אנדרואיד אין את תקן NFC. במכשירים אחרים הוא קיים אבל הוא רדום, כלומר לא פועל מעצמו וצריך לדעת איך לעורר אותו.
ולמי שתוהה בנוגע לאבטחה. לרב קו יש מידע מוצפן ומידע לא מוצפן (המידע שמשודר לקופת הנהג לצורך תשלום). האפליקציה קוראת רק את המידע הלא מוצפן בדומה לקורא הכרטיסים של המבקר באוטובוס או ברכבת.
קיימות שלוש אפליקציות פרטיות שמספקות רק מידע על הנסיעות האחרונות שביצעתם ועל החוזים הטעונים בכרטיס
"רב קו" של נדב מוס
רב-קו של יאשה צ'ריקובסקי
רב-קו של לירן כהן

ש. והאם ניתן לשלם עם מספר הרב קו שלי באמצעות אפליקציה, או להניח את הטלפון החכם במקום את הכרטיס? ת. באופן גורף התשובה היא - עדיין לא. אך בהחלט זהו אחד הכיוונים שמפתחים. הסנונית הראשונה היא אפליקציה בשם hop-on שמריצה כרגע פיילוט עם מספר חברות ואפילו מנסה כבר להתרחב לאנגליה ופולין. עם הופ און אתם יכולים פשוט לצלם ברקוד והיא תחייב אתכם. מאחר ולא ניסיתי אותה אני לא יודע אם היא עובדת או לא ואשמח לדיווחים מהשטח. בפרס היא כבר זכתה.

ש. ומה הקטע של הולידטורים בדלת האחורית?
ת. משרד התחבורה מרחיב את היכולת לעלות ולרדת מכל הדלתות, כדי לחסוך זמן קליטה יקר בתחנות עמוסות. אם אתם עולים מאחורה, אל תשכחו לעשות ביפ, כי במקביל משרד התחבורה גם הגדיל את כמות הפקחים ונתן להם יותר סמכויות.

ש. למה עליה בדלת האחורית ותשלום בערך צבור עובדת אחרת באגד ובדן?
ת. שתי גישות שונות.
בדן אתה יכול לשים את הכרטיס וזה יוריד לך את קוד המחיר השכיח ביותר, גם אם זה לא מה שאתה רוצה. אם אתה רוצה שיירד קוד אחר אתה צריך ללחוץ קודם על הכפתור במסך עם הקוד המתאים ורק אז להניח את הרב קו.
באגד, מסיבות השמורות עימם, אתה יכול לשלם בדלת האחורית רק את הקוד הרגיל לנסיעה פנימית, אם חפצה נפשך בנסיעה ארוכה יותר (קוד 44) תיאלץ לכתת דרכך לנהג ולשלם דרך הקופה שלו.


ש. מה נותן פרופיל סטודנט? 
ת. פרופיל הסטודנט הוא המצאה חדשה יחסית שמנסה למשוך את ההנחה המסיבית שמקבל הנוער (50%) גם לתקופה הסטודנטיאלית. מתוך הבנה שגם עיכוב בקניית הרכב בכמה שנים תוך חסכון כספי לשנות הנישואין העליזות יהיו מצויינים גם לסטודנטים וגם לכלל המשק.
ניתן ליישם פרופיל סטודנט על הרב קו בהצגת תעודת סטודנט (ובשנה הראשונה אישור לימודים) והוא מקנה אוטומטית הנחה של 33% בנסיעות עירוניות ובנסיעות בינעירוניות קצרות (עד קוד 16) ו-30% הנחה בנסיעות בינעירוניות ארוכות יותר. לרבות הקו לאילת.

ש. איך ועל מה מקבלים זיכוי?
ת. לא על כל דבר ניתן לקבל זיכוי, ולא כל בקשת זיכוי שלך נראית טריוויאלית באמת מצדיקה זיכוי.
שני המקרים הוודאיים שבהם מגיע זיכוי הם אלה:
1. נהג שטעה והטעין/הוריד לך משהו לא נכון.
2. מקרים של סיום סטטוס בכרטיס.

ש. מה באמת קורה שמסתיים סטטוס נוער או סטודנט?
ת. (מאתר אגד) כאשר מסתיים סטטוס הכרטיס שברשותך (סטודנט, נוער, זכאי וכדו') נחסמת אוטומטית האפשרות להמשיך ולהשתמש בחוזים הטעונים בכרטיס. אם אין כוונה לחדש את הסטטוס יש לגשת להגיע לאחת מעמדות "על הקו" של משרד התחבורה ולפתוח פנייה לזיכוי היתרה בכרטיס (יש להגיע לעמדה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון). במידה והכרטיס טעון בחופשי חודשי - יש לסיים את תקופת השימוש בכרטיס החופשי חודשי ורק לאחר מכן להגיש בקשה בעמדת הרב קו. זיכוי יינתן רק עבור חוזי כרטיסיות המוטענים על הרב-קו, לא יינתן זיכוי עבור כרטיס חופשי חודשי.

ש. ואם קניתי חופשי חודשי ואחרי שבועיים החלפתי מקום עבודה?, או קניתי כרטיסייה ולא ניצלתי אותה עוד הסוף כי עברתי דירה? או טענתי 100 ש"ח בערך צבור אבל לפני שהוא נגמר  החלטתי לקנות אוטו?
ת. במקרים כאלה לא מגיע החזר, ביצעת החלטה לא נכונה, או שהשתנו תנאים בחיייך שאינם קשורים למשרד התחבורה. ואתה נאלץ לספוג את העלות של זה. 


ש. מהו הנוהל לקבלת החזר כספי?

ת. במקרה של אובדן, נזק, גנבת רב-קו אישי יש לפנות לאחת מעמדות ההנפקה עם תעודת זהות, רישיון נהיגה או דרכון. פנייתכם תועבר למחלקת פניות הציבור של החברה הרלוונטית לבדיקת היתרה בכרטיס. במידה ויתרתכם חיובית - ישלח הזיכוי ישירות לכתובתו של בעל המנוי. אגד גם מוסיפה שהזיכוי ממנה ישלח בסמס לטלפון הנייד של בעל הכרטיס או לכתובתו.  אני מקווה שהסמס מסביר כיצד לפדות את הזיכוי אבל סביר שזה אומר כיתות רגליים לקופת אגד היכנשהו.

ש. וואו, זה נורא מסורבל, למה מדיניות הזיכויים לא פשוטה יותר?
ת. עובדים על זה... וברצינות. נכון להיום עמדות על הקו עוד לא מוסמכות לתת את הזיכוי, משרד התחבורה הגדיר לצוות המסלקה את הפרויקט הזה בעדיפות עליונה. וכשיסתיימו כל החסמים הטכנולוגיים תוכלו גם לבקש זיכוי בעמדת על הקו וגם לקבל אותו שם. ועם קצת תחכום אפילו באותו מפגש. (כיום נאלצים להמתין לפחות 72 שעות מרגע הבקשה על זיכוי ועד לבדיקתו כדי לוודא שכל הדיווחים על השימוש ברב קו נפרקו ממחשב האוטובוס למחשב המרכזי).

ש. מה קורה אם רוצים לשנות חוזה שהוטען בכרטיס?

ת. לא ניתן לשנות חוזה שהוטען בכרטיס. אבל תשמחו לשמוע שעובדים על דרך להמיר כרטיסיות לערך צבור, תעקבו אחרי הפרסומים.

ש. האם ניתן לקבל חשבוניות מס על כל הטעינות של הרב קו שלי?
גולש אנונימי ציין בתגובה לעמוד זה שהוא פנה במייל לשלוש חברות בסוף שנה וביקש לקבל חשבונית מס על כל הטעינות שביצע באותה שנה ולהפתעתו נענה בחיוב ותוך מספר ימים קיבל את חשבונית המס בדואר. אמנם יש לפנות בנפרד לכל חברה שבה נסעת, אבל טוב לשמוע שיש גם חוויות טובות בשירות הלקוחות.

זו רק ההתחלה, כמובן שאעלה עוד נושאים ובעיקר הצפות באגים שחוזרים על עצמם בהמשך.

התגובות במדריך הפכו לבמה לשאלות ותשובות, אך כנראה יש איזו מגבלה מצד בלוגר על כמות התגובות
כדי שאוכל להמשיך לתת מענה אני מוחק את כל התגובות מ-2013-15. עמכם הסליחה.

182 תגובות:

 1. אנונימיאוגוסט 01, 2016

  שלום, האם כרטיס מעבר תופס בין חברת דן לאפיקים? נסעתי מרח אלנבי לתחנה מרכזית בתא (כרטיס שעלה 5.90 )ולקחתי אוטובוס אחרי חצי שעה לראש העין (472) והנהג לקח תשלום של 9.30. יש נהגים שכנראה לא מעודכנים לגבי המדיניות של כרטיס מעבר בין חברות.
  כמו כן, גם בין קו 49 לקו 17 ...
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. הבעיה היא לא בנהגים. צריך לדעת איך לנצל את כרטיס המעבר כאשר אתה יודע שאתה יוצא מחוץ לגבולות אזור.

   כאשר אתה עולה לאוטובוס הראשון, לפני שאתה מניח את הכרטיס, תגיד לנהג שאתה רוצה שיוריד לך 9.30 (קוד 44).
   כשאתה עולה לאוטובוס השני פשוט תניח את הכרטיס והוא ייתן לך לעבור ללא תשלום נוסף.

   כשאתה נוסע באוטובוס ללא קופת נהג (קווים 1/189 של דן), לפני שתניח את הכרטיס תבחר במכונה "קוד 44"

   מחק
 2. אנונימיאוגוסט 02, 2016

  באילו חברות אוטובוס תקף חופשי חודשי גוש דן

  השבמחק
  תשובות
  1. בכל החברות שפועלות בגוש דן. למיטב ידיעתי אין יוצאים מהכלל במנויי החופשי יומי/שבועי/חודשי.
   תבדוק באתר הרפורמה איזה כרטיס הכי מתאים לך. תמצא לינק בראשית הדף מימין.

   מחק
 3. במידה ויש לי כרטיס קד''צ והוצאתי אותו לפני כחודשיים בחברת דן והתוקף שלו נגמר בסוף החודש אוכל להאריך אותו ? ואם כן האם אוכל להעריך אותו בכל חברה כגון רכבת ישראל קווים?

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב הבנתי תוכל להאריך אותו, בכל מקום, אבל בתנאי שיש לך אישור משרד הבטחון או תעודת קד"צ עם תאריך סיום שירות חדש. זה מה שאני מבין שיבקשו ממך להראות (ציטוט מאתר אגד בנושא קד"צ - "תאריך תפוגת הפרופיל בכרטיס ה"רב קו" יהא על בסיס התוקף המצוין באישור משרד הביטחון או התעודה."

   מחק
 4. אנונימיאוגוסט 04, 2016

  אהלן, מדריך מעולה הבהיר הרבה לגבי הרב קו.
  השאלה היא כזאת. נסיעה מתוכננת מיישוב בצפון לתל אביב ומחירה 39.50 ש"ח. עם הנחת נוער זה אמור לעלות חצי מהמחיר נכון? בעקבות בעיה ברב קו נאלצתי לשלם כמעט את כל המחיר כי לא הוציאו את הרב קו הנכון בשביל הגיל שלי, וקיבלתי הנחה ממש קטנה שהיא כמעט מחיר מלא. (השאלה היא רק כדי לוודא)

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימיאוגוסט 04, 2016

   הכוונה בערך צבור. סליחה על הניסוח המסורבל.

   מחק
  2. בערך צבור אתה משלם תמיד את מחיר הכרטיס המלא.
   המילה הנחה מבלבלת, כאשר אתה טוען ערך צבור אתה מקבל בונוס.
   אם אתה נוער, או קשיש, הבונוס הוא פי שתיים מהכסך שהבאת לנהג (הבאת 100, נטען לך 200)
   אם אתה לא נוער אלא "פרופיל רגיל" כנראה כמו במקרה של הרב קו שלך, אתה מקבל בנוס בגובה 25% (שמשקף הנחה של 20% שהיתה בעידן הכרטיסיות) הבאת 100, נטען לך 125ץ

   מדובר בהנחה יפה, אבל אם אתה נוער אין סיבה שלא תקבל את ההנחה שמגיעה לך שהיא יותר יפה. סדר זאת בעמדת רב קו בהזדמנות. אל תשכח לבוא עם תעודת זהות.

   מחק
 5. היה לי פרופיל סטודנט מורחב עד לפני 5 ימים וכעת החלפתי לפרופיל סטודנט רגיל, היה לי בו ערך צבור שלא ניתן להשתמש בו כעת, איך אני מעביר אותו לפרופיל סטודנט רגיל כדי שאוכל להשתמש בו

  השבמחק
  תשובות
  1. לצערי אין לי תשובה בשבילך חוץ מלפנות לעמדת הרב קו ולקוות שהם ידעו לעזור

   מחק
 6. אנונימיאוגוסט 05, 2016

  שלום.

  אני גר באשקלון ולאחרונה החלו לפעול כאן קווי דן בדרום. שילמתי 30 ש"ח והוטענו לי 60 ש"ח (היות ויש לי פרופיל נוער).
  לכל ידיעותי - ניתן להשתמש בערך הצבור גם באוטובסים וגם ברכבות, לא כך? - אם כן, איך בדיוק הופך הערך הצבור הזה לנסיעת "הלוך ושוב" למשל, מאשקלון לת"א ברכבת?

  אבל יש כאן משהו קצת מוזר (בהנחה שלשאלתי הראשונה התשובה היא כן) - בערך הצבור שקיבלתי באוטובוס יש לי הנחת נוער לכאורה, אבל ברכבות אין הנחת נוער. זה אומר שהרווחתי הנחה כביכול, לא? - הכיצד?

  השבמחק
  תשובות
  1. א. כן הערך הצבור תקף גם באוטובוסים וגם ברכבות. וכן כאשר אתה רוכש ערך צבור אתה מקבל "הטבת נוער" שמקבילה להנחה של 50%. שתקפה גם ברכבות. איזה כיף.
   ב. כאשר אתה מגיע לרכבת, אתה לא רוכש יותר כרטיס הלוך ושוב. אתה משלם בעזרת הערך הצבור מחיר כרטיס מלא בהלוך ומחיר כרטיס מלא בחזור. בערך צבור ניתן לקנות רק כרטיסים בודדים. לא כרטיסיות ולא חופשי יומי/שבועי/חודשי (כי ההנחה מגולמת בטעינת הערך הצבור ואין כפל מבצעים).

   איבדת את ההנחה של הכרטיסייה, אבל כמו שציינת, הערך הצבור מגלם הנחה גדולה יותר עבורך כנוער, אז זה משתלם.

   מחק
  2. אנונימיאוגוסט 06, 2016

   אני מבין. תודה רבה! :)

   מחק
  3. יש לי שאלה:למה אסור לעשות הלוך ושוב מעיר לעיר עם מטענים למשל 30,50,100 וכ'ו.

   מחק
  4. הלוך ושוב = כרטיסיית 2 שתי נסיעות. לעיתים היא מגלמת הנחה של כרטיסייה שזהה להנחה של הערך הצבור, ולעיתים היא לא מגלמת הנחה כלל.

   בשני המקרים, אם יש לך ערך צבור אתה כבר מקבל הנחה (בעת טעינת הערך הצבור) ולכן לא תוכל לקנות באמצעות הערך הצבור כרטיסייה שעשויה לגלם הנחה נוספת. אין כפל מבצעים.

   מחק
 7. אנונימיאוגוסט 15, 2016

  שלום לך
  רציתי לשאול אם אני טוען ברכבת כרטיסייה 6 נסיעות (זכאי)
  למשל לכיוון ת"א - נתניה האם אוכל להשתמש בה הלוך חזור?

  ואם יש תוקף לכרטיסיה או שאפשר להשתמש בה כל השנה

  תודה מראש על המענה

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, אפשר להסתכל על כרטיסייה 6 נסיעות בתור שלוש פעמים הלוך וחזור.

   לכרטיסייה אין תוקף מוגדר.

   מחק
  2. אנונימיאוגוסט 16, 2016

   תודה על התשובה המהירה ואחלה מדריך

   מחק
 8. אנונימיאוגוסט 17, 2016

  תודה על המדריך המצוין. 2 שאלות;
  הטענתי כסף ברב קו ומסתבר שעוד שבועיים נגמר לי הפרופיל נוער. האפליקציה כתוב שהתוקף של הרב קו הוא עד 2022. אחרי השבועיים האלו אני צריך לנסוע לאחת מעמדות הרב קו או שאני אוכל לנסוע כל עוד הכרטיס בתוקף ויש ערך צבור בכרטיסיה.
  שאלה נוספת- הבנתי שיש קנייה בערך צבור ברכבת אבל האם זה תקף גם אם אני צריך לנסוע 2 רכבות, כלומר להחליף רכבת באמצע? או שאי אפשר לקנות כיוון כזה מראש מהרב קו וצריך לשלם על הנסיעות כל פעם מחדש?

  השבמחק
  תשובות
  1. יצאה לי תשובה ארוכה, סעיף 3 החשוב ביותר. תקרא אותו בעיון.

   1. לפלסטיק שברשותך תאריך פג תוקף של 8 שנים, ללא קשר לפרופיל ולחוזים שטעונים עליו. לכן אם עשית אותו ב-2014, אז ב-2022 הוא יפסיק לעבוד ותיאלץ להחליפו (רובם לא מגיעים לגיל המופלג הזה).
   2. ביום הולדתך ה-18 (מזל טוב), פג תוקף הנוער והפרופיל אמור להפוך אוטומטית לפרופיל רגיל, שמספק הנחות קטנות יותר אם עד היום כשטענת בערך צבור 100 ש"ח קיבלת 200, בפרופיל רגיל על 100 ש"ח תקבל 125 בלבד). לכן גם עד עכשיו חופשי חודשי לסוגיו לא היה רלוונטי לך ועכשיו כדאי לך לבחון אם יש כזה שמתאים לצרכיך ויספק לך הנחה גדולה יותר.
   3. הערך הצבור שרכשת עם הנחת הנוער יחדל להיות בתוקף ולא תוכל להשתמש בו. לכן חשוב מאד שלא יישאר בו כסף לקראת שינוי הפרופיל. אמנם יש דרכים עקרוניות לקבל זיכוי על כסף ש"נתקע" אבל הן מעורפלות ומעצבנות ועדיף לך פשוט לא להיות שם, גם במחיר של תשלום במזומן יומיים שלושה בימים האחרונים של פרופיל הנוער שלך.
   4. לא המקרה שלך, אבל עבור נוער שיום הולדתו חל לפני תום הלימודים, ניתן לגשת עם אישור לימודים ותעודה מזהה לעמדת רב קו ולהאירך את פרופיל הנוער עד תום שנת הלימודים.
   5. עוד לא ניסיתי את הערך הצבור ברכבת, אבל ההגיון אומר שאתה רוכש כרטיס לתחנת היעד הסופית שלך, ללא קשר למספר הרכבות הנדרש כדי להגיע ליעד הזה (לדוגמה, אם אתה נוסע מחיפה להרצליה, אתה צריך להחליף רכבת בבנימינה, כאשר אתה בחיפה אתה רוכש כרטיס להרצליה, ואת ההחלפה בבנימינה אתה עושה בכלל בלי לצאת מאזור הרציפים).

   מחק
  2. אנונימיאוגוסט 18, 2016

   תודה רבה! כשאתה כותב יחדל להיות בתוקף, הכוונה היא שזה יהיה רשום על הכרטיס אבל לא אוכל להשתמש, כלומר אני אוכל ללכת עם זה לאחר התאריך של השינוי ולבקש החזרים או שזה ממש יימחק מהכרטיס? אני יודע שאמרת שעדיף לא להגיע למצב הזה אבל הבעיה היא שקודם הטענתי ב300₪ מתוך הנחה שאני אוכל להשתמש בזה גם בהמשך ורק אחר כך שאלתי כאן.

   מחק
  3. הוא יישאר על הכרטיס אבל יהיה חסום.
   אני אף פעם לא הבנתי את מדיניות הזיכויים אבל עקרונית אתה יכול לקבל עליו זיכוי.

   מחק
  4. אנונימיאוגוסט 22, 2016

   תודה!!

   מחק
 9. קודם כל, כל הכבוד על המסמך!
  שאלה קצת טפשית... אבל לצורך העניין קניתי חופשי שבועי ביום ראשון, האם הוא עדיין יהיה בר תוקף ביום ראשון הבא? או שאני צריך לרכוש חדש באותו יום ראשון? טכנית, שבת זה היום השביעי, בגלל זה אני שואל... יום טוב!

  השבמחק
  תשובות
  1. חופשי שבועי כשמו כן הוא. לשבוע בדיוק. ולא לשבעה ימי עסקים... אם קנית ביום א', תוכל לנסוע בו עד שבת בחצות.

   מחק
 10. שאלה:
  רב קו ששילמתי בדן 213 ש"ח מתאים גם לאגד בגוש דן?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, תופס בכל החברות הפועלות בגלעין של גוש דן (אזור 1, קוד 42).

   מחק
 11. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 12. אנונימיאוגוסט 23, 2016

  שאלה: אני מעדיף לסייע לחברת אגד מאשר לנתיב אקספרס. האם זה משנה באיזו חברה אני מטעין את הרב קו שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימיאוגוסט 24, 2016

   האם אתה יודע? או יודע היכן אוכל לברר זאת?

   מחק
  2. זה לא משנה אצל איזה חברה אתה מטעין את הרב קו. כל עוד אתה מטעין חוזה שמקובל על ידי כל החברות שאתה נוסע בהן (ערך צבור או חופשי יומי/שבועיי/חודשי משותף).
   ואכן החברה מקבלת "תמריץ גבייה", כך שכדבריך אתה מסייע לחברה שאתה טוען אצלה. (קח בחשבון שזה לא כל סכום הטעינה, סכום הטעינה מתחלק בין החברות בהתאם לאוטובוסים שבהם אתה נוסע, עליו המדינה מוסיפה תמריץ גבייה בשווי של כמה אחוזים מסכום הטעינה לחברה שבה טענת).

   ההמלצה שלי היא עדיין לטעון עם החברה שאיתה אתה נוסע הכי הרבה, פשוט בגלל שבמקרי תקלה זה אמור להיות יותר נוח לתקן אותה כך, אבל זו ממש לא המלצה מחייבת.

   מחק
 13. שלום.במידה והטענתי 100 ש"ח בכרטיס באוטובוס בין בת ים לתל אביב בחברת דן- האם אפשר להשתמש בכסף הזה גם לנסיעות מרוחקות?(ת"א- צפת לדוגמא, לא בהכרח אגד/דן) ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן
   ערך צבור תקף בכל הארץ ואצל כל המפעילים.
   החריגים היחידים הם סיטיפס (רכבת קלה ירושלים), אפיקים בשומרון והכרמלית בחיפה, וגם אותם יסדרו מתישהו.

   מחק
 14. אנונימיאוגוסט 27, 2016

  איך אני בודק כמה כסף נשאר לי ברב קו

  השבמחק
  תשובות
  1. א. תוכל לבקש מכל נהג פירוט יתרה. הוא מדפיס לך את זה בלחיצת כפתור.
   ב. אם ברשותך טלפון חכם מתקדם, עם NFC, (רוב החדשים), תוכל הלוריד אפליקציה שנקראת ravkavonline.
   לאחר שתוריד אותה, פשוט תקרב את הרב קו שלך לגב הסלולרי שלך ותקבל על המסך פירוט של כל מה שיש בו. כבונוס גם תוכל לטעון דרך האפליקציה הזאת חוזים למכשיר.

   מחק
 15. אנונימיאוגוסט 29, 2016

  האם אני יגול לקנות חופשי חודשי בעזרת כסף של ערך צבור?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא.

   מדובר בשתי דרכים שונות שמאפשרות הנחות שונות, כאשר אתה רוכש ערך צבור אתה כבר מקבל הנחה במעמד הרכישה (20% לפרופיל רגיל, 33% לזכאי ביטוח לאומי ו-50% לנוער וקשישים)
   כאשר אתה רוכש חופשי חודשי, המחיר מגלם בתוכו הנחה משמעותית מהמחיר הרגיל.
   אין כפל מבצעים, לא ניתן לקבל הנחה פעם אחת על הערך הצבור ואז לרכוש באמצעותו חופשי חודשי עם הנחה נוספת.

   מחק
 16. כתבה מעולה!
  ועכשיו שאלה-
  האם כרטיסיות שהיו טעונות לי על הרב-קו הפכו לערך צבור? נותרה לי נסיעה אחת בקו של מודיעין-באר שבע. היום עליתי בפעם אחרונה על הקו הזה וביקשתי מהנהג להשתמש בנסיעה שנותרה לי, הוא הסתכל עליי מבולבל ואמר שהכל זה ערך צבור. הנהג נראה די חדש, אז יכול להיות שהוא פשוט לא ידע.
  אז... הכרטיסייה הפכה לערך צבור, או שנדפקתי? :/

  השבמחק
  תשובות
  1. הכרטיסייה לא הופכת אוטומטית לערך צבור.
   היא נשארת שם עד שהיא מנוצלת (או לנצח).
   במקומות מסוימים כבר לא מוכרים יותר כרטיסיות, אבל כן אמורים לכבד כרטיסיות ישנות, כנראה שהנהג לא ידע שזה המצב.

   מחק
 17. אנונימיאוגוסט 31, 2016

  אני גר באשקלון בשכונת אגמים (שכונה חדשה)
  והבן שלי נשלח לאורט אפרידר
  ביקשנו כרטיס נסיעה
  ואמרו לנו שלא יתנו לנו כי זה 2.92 קמ מהבית וצריך להיות 3 קמ או יותר
  מה לעשות ?
  למי לפנות ?

  השבמחק
  תשובות
  1. הנושא הזה לא באחריות משרד התחבורה ולא באחריות מפעילי התחבורה הציבורית אלא באחריות משרד החינוך והעירייה.
   הם הגדירו את המרחק של 3 ק"מ, ואני מניח שהם די קשוחים עם ההגדרה הזאת. כך שלצערי אין לי ממש המלצות עבורך.

   מחק
 18. שלום,
  תודה על כל המידע. אשמח אם תוכל/י לעזור לי בבעיה:
  הבן שלי 'נשאר שנה' בגן חובה וכיום מלאו לו 18, אבל הוא לא סיים את לימודי התיכון שלו, עולה לכיתה י"ב.
  כרטיס הרב קו שלו פג תוקף.
  כיצד עליו להאריך את תוקפו?
  מודה מראש על התשובה,
  דפנה

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום דפנה
   בכדי להמשיך את הנחת הנוער עד תום הלימודים, על בנך להצטייד באישור לימודים מבית הספר, ולבוא איתו ועם תעודת הזהות (שלו אם הוא כבר הוציא, או שלך עם הספח אם לא) לעמדת רב קו ולבקש את הארכת פרופיל הנוער.

   מחק
 19. אם יש לי רב קו אנונימי אני יכול להציג תעודה מזהה שלי ולקבל הנחה בונוס של 50%?

  השבמחק
  תשובות
  1. *כאילו כשאני משלם לנהג

   מחק
  2. לא. ההנחה ברב קו מותנית בכך שיוטען עליו הפרופיל הנכון (אני מנחש למרות שלא כתבת שמדובר בפרופיל ותיק).

   רב קו אנונימי מקנה אך ורק את ההנחות לפרופיל רגיל. כלומר 20%. בשביל להנות מהנחות אזרח ותיק עליך להוציא רב קו אישי (ובמעמד ההנפקה להציג את תעודת הזהות ותעודת התושב הותיק).

   הנהג לא יוכל, גם אם ירצה, לתת לך הנחה נוספת כשאתה משתמש ברב קו אנונימי.

   מחק
 20. אנונימיספטמבר 15, 2016

  אם אני יוצא באופן קבוע לוקח קו אגד בתוך ירושלים ואז בתחנה מרכזית מחליף לקו של סופרבוס לאחד מהמושבים בסביבה. יש לי יכולת להשתמש בכרטסיית מעבר?

  השבמחק
 21. הרפורמה החדשה מאפשרת לך לרכוש חופשי יומי/שבועי/חודשי משותף במחירים משתלמים.
  כרטיסיית מעבר למיטב ידיעתי אין, וטוב שכך, כי זה דבר מסורבל.

  השבמחק
 22. איך אני מוצא עמדת הטענה שבה אני יכול להטעין חוזה חופשי יומי שמתאים לי? אני גר בעיר שחוזה לאזור גוש דן מורחב מתאים לו, אך בניגוד לכל הגיון, עמדת ההטענה אינה מתאימה אלא שייכת לסניף נתניה-חדרה על פי תקנות משרד הפחבורה.

  השבמחק
  תשובות
  1. דבר ראשון, נאחר וחברת קווים מוכרת ומכבדת את גוש דן מורחב זה באמת לא תקין שעמדת ההטענה שלהם לא תומכת בזה. כך שאני מציע לך לכתוב על זה למשרד התחבורה. ראה בקישורים מימין למעלה בדף זה "פניה למשרד התחבורה".

   שנית, אפליקציית ravkavonline מאפשרת טעינה מהנייד של כל החוזים האלה. כל מה שצריך הוא סמארטפון עם NFC שזה מרבית הסמארטפונים החדשים.

   שלישית, יש כמובן עמדות טעינה במקומות אחרים, לדוגמה בתחנות הרכבת. וכן בעמדות על הקו של מפעילים אחרים כמו עמדת נתיב אקספרס בתחנה המרכזית נתניה, עמדת אגד באבן גבירול פינת הנביאים בתל אביב, מעדת דן במסוף
   2000 ועוד. מכשירי טעינה ברחוב באמת אין המון עדיין חוץ מאלה של חברת קווים. (יש גם עמדות טעינה בכל האוטובוסים של קווים 1 ו-189).

   מחק
 23. היי, יש לי רב קו עם פרופיל של שנות שירות, לא כולל ערבה ואילת
  איך אפשר לדעת בדיוק איזה קווים הוא לא כולל?
  נניח,קווים מהמרכז לאילת,עובד או לא?
  ונניח שלא,איך לדעתך כדאי לנסוע לאילת מהמרכז בצורה החסכונית ביותר (נניח,החלפה במרכזית של ב"ש? או משהו דרומי יותר?) על מנת לשלם רק על נסיעה קצרה יחסית שמסתיימת באילת

  השבמחק
  תשובות
  1. לא תוכל לעלות על כל קו שנוסע לאילת וממנה, כולל קווי 392 ו-382 מבאר שבע. רשימת הקווים המלאה תוכל לראות כאן באתר של אגד:
   http://www.egged.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8-809,1423-%D7%9B%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%A7%D7%95%D7%95%D7%99-%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%AA.aspx
   כדי להוזיל את מחירי הנסיעה תוכל להגיע בחינם עם הכרטיס שלך עד לדימונה דרך באר שבע. משם תוכל לעלות בתשלום על אוטובוס שנוסע לאילת. (39.5 לכרטיס אחד, 63 להלוך ושוב)

   מחק
 24. עשיתי רב קו אשכרה לפני שבוע ואשכרה עד עכשיו לא עובד לי. הלכתי למטרודן שיעשו לרב קו הנפקה, סבבה והכל, ואז באוטובוס בקשתי מהנהג להטעין לי את הרב קו, הוא טען שהוא הטעין אותו, אבל עד עכשיו לא עובד לי באוטובוסים. הלכתי למטרודן ואמרתי להם שלא עובד לי והיא אמרה לי שזה אמור להיכנס לתוקף עוד יומיים, הכוונה להיום, הגיוני או שהיא סתם מבלבלת את המוח? אם הרב קו לא עובד לי אין לי איך לקבל את הכסף חזרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום אברהם
   כשהנהג מטעין לך את הרב קו אמורה לצאת פתקית עם פירוט מה שטענת. זוהי קבלה לכל דבר וכדאי לשמור אותה.
   בהנחה שטענת ערך צבור, הרי שהוא נכנס לתוקף באופן מיידי. חופשי חודשי אפשר לטעון כמה ימים לפני תחילת החודש ואז הוא נכנס לפעילות בתחילת החודש.

   גם אם לא שמרת את הקבלה. כל נהג יכול להוציא לך פירוט של מה שטעון על הכרטיס. וגם תוכל לבדוק ולטעון בעצמך דרך אפליקציית ravkav-online (דורש סמארטפון עם NFC, רוב החדשים).

   קיימות כמובן אפשרויות לא טובות.
   1. הנהג עבד עליך, לקח את הכסף ולא טען (אם לא קיבלת שום פתקית אז זו אפשרות, זה מקרה נדיר, אבל לצערי כבר שמעתי על כך).
   2. משהו בכרטיס לא בסדר, ואז החברה צריכה להחליף לך את הכרטיס ללא כל עלות מצידך. גם אלה מקרים נדירים אבל זה קורה.

   בקיצור, מציע לך לבקש מהנהג הבא ששתיסע איתו פירוט של מה שטעון על הרב קו. אני מקווה שתגלה שיש שם את מה שטענת ואז תוכל ללכת לחברה ולבקש להחליף את הכרטיס, הם כבר יעבירו את החוזה לכרטיס החדש. אם אין זכר למה שטענת אז אתה בבעיה.

   מחק
 25. שלום,
  אני חדש ברב קו, ובינתיים מעדיף אנונימי.
  אני מנסה להבין משהו:

  בדקתי את טבלת תעריפי חופשי יומי/שבועי/חודשי באתר אגד, ואני רואה שם שקרית חיים מופיעה תחת קטגוריית "כרטיסים שלא חל בהם שינוי, אינם נכללים ברפורמת המחירים 2016 ולא משותפים עם הרכבת".
  מצד שני, קרית חיים כן נכללת בחוזה חופשי יומי מטרופולין חיפה טבעת 1 שאוכל לנצל בהגעה מחיפה ברכבת. אך לא הבנתי מה זה אומר במידה ואצטרך תחבורה ציבורית גם בתוך קרית חיים עצמה. לא אוכל לתקף שם את אותו חוזה חופשי יומי?
  ואם לא, מה האפשרויות שלי במקרה הזה? חוזה חופשי יומי נפרד באזור הקריות (שלא הבנתי אם קיים כזה בכלל)? כרטיס מעבר שעתי באזור הקריות (כנ"ל)? כרטיס נייר בודד בלבד?

  תודה מראש.

  השבמחק
  תשובות
  1. הרפורמה החדשה החילה חופשי יומי/שבועי/חודשי אזוריים. הם תקפים לכל המפעילים באזור כולל רכבת וזה אחד החידושים העיקריים שבהם. כמו גם המרחבים הגדולים שכל אזור מכסה.
   בגדול היו אמורים להתבטל חוזים ישנים כדי לייצר מערכת פשוטה לציבור, אך הלחץ הציבורי עשה את שלו ובמקומות בהם החוזים הישנים היו זולים יותר הם הושארו, אבל גם עם המגבלות הישנות (לא תקפים אצל כל המפעילים).

   לקריות אין חופשי יומי/שבועי ישנים, אבל יש חופשי חודשי ישן, שתקף רק בתוך הקריות ומכובד רק על ידי אגד ועולה 135 ש"ח לחודש.

   אם כל נסיעותיך הן בתוך הקריות ורק עם אגד זה משתלם יותר מהחופשי חודשי של הרפורמה. שעולה 213 ש"ח. אבל כולל את כל המפעילים (אגד, מטרונית, רכבת ישראל, ועוד כמה זניחים יותר), וכולל את כל השטח מדלית אל כרמל בדרום, רכסים וקרית אתא במזרח ועד קצה הקריות בצפון, לרבות כל חיפה. זה כולל כמובן גם נסיעות בתוך קריית חיים עצמה.
   כמובן שלפי הרפורמה יש גם חופשי יומי כזה (13.5 ש"ח.) וחופשי שבועי כזה (64 ש"ח.).

   בקיצור.
   אם כמעט כל נסיעותיך הן בתוך הקריות עם אגד, תוכל לעשות חופשי חודשי בעלות 135.

   בכל תרחיש אחר, (אם אתה נוסע לעיתים קרובות יחסית לחיפה)אני ממליץ על אחד מחוזי הרפורמה, בהתאם לתדירות נסיעותיך (חופשי יומי/שבועי או חודשי).

   ותוכל גם פשוט לטעון ערך צבור וליהנות מהנחה קטנה יותר (20%), אבל לא להסתבך עם כל החוזים האלה.

   מחק
 26. היי, אשמח אם תעבור לשאלותיי מיום 5.4.2016, הגבתי שם על תשובה שלך בניסיון להבין אם ישנו משהו חדש בנושא שלי.
  תודה

  רפאל

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, עדיין אין חדש בתחום הזה. מציע לכתוב תלונה מסודרת למשרד התחבורה (הם עובדים על הרבה פרויקטים במקביל ותלונות ציבור הן אלו שלעיתים מכתיבות את הדחיפות של מטלה אחת לפיתוח על פני השניה).

   מחק
 27. יש סיכוי לסיוע ממך בתלונה :) ?
  אני לא ממש יודע מה לכתוב להם...
  אפשר לקבל את המייל שלך?

  השבמחק
  תשובות
  1. תוכל לשלוח לי ל-amirvigo@gmail.com

   אנסה לעזור

   מחק
 28. לא הבנתי משהו,
  הקווים של פתח תקווה וראש העין עברו לאפיקים אבל קווים 4,5 לכפר קאסם וראש העין הם בלי שינוי החברה.
  בדקתי באתר של קווים והנסיעה מפתח תקווה לראש העין עולה 5.9 וגם קווי אפיקים.
  זאת אומרת שאם אני עולה על קו 250 מתל אביב לראש העין הנסיעה תעלה לי 5.9 במקום 9.3?
  תודה!

  השבמחק
  תשובות
  1. הנסיעה מתל אביב לראש העין אמורה לעלות 9.30.

   מחק
 29. היי אני תלמידה והטענתי בכרטיס 50 שח כך שיש לי 100 שח בכרטיס הוצאתי את הכרטיס ברחובות באגד
  אני יכולה להשתמש בכרטיס גם באוטובוס דן בתל אביב ?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. הערך הצבור תקף בכל הארץ גם באוטובוסים וגם ברכבות (חוץ מברק"ל בירושלים, בכרמלית בחיפה ואפיקים בשומרון...)

   תהני.

   מחק
 30. האם חייבים להשתמש בחוזה חופשי-יומי ביום הטעינה או שאפשר לטעון את החוזה אבל להשתמש בו ביום אחר?

  השבמחק
  תשובות
  1. לפחות בהטענה באמצעות מכונה בתחנת רכבת/אוטובוס (לא יודע לגבי שיטות אחרות), חוזה חופשי-יומי תקף אך ורק ליום הטעינה. אם לא ניצלת אותו הוא פשוט יפוג בשעה מסוימת לפנות בוקר וכך או כך חוייבת עליו.

   מחק
  2. אכן, חופשי יומי תקף רק ליום הטעינה. (הוא פג ב-4:00 לפנות בוקר כדי לאפשר שימוש גם בקווי הלילה).

   מחק
 31. 2 שאלות על ערך צבור:

  1. האם ברב קו אנונימי ניתן להטעין כל הסדר ערך צבור קיים? גם 150 ו-200?
  או רק 30, 50 ו-100?

  2. אם הרגע הטענתי ערך צבור מסוים ועוד לא ניצלתי אותו, האם אוכל מיד אחר כך להטעין ערך צבור נוסף? (אבהיר שהכוונה אינה לשני הסדרי ערך צבור נפרדים אלא להסדר אחד בשני סכומים מצטברים).
  או שלא אוכל להוסיף לערך צבור קיים לפני שניצלתי נסיעה אחת לפחות?

  השבמחק
  תשובות
  1. 1. למיטב הבנתי אין מניעה להטעין על אנונימי גם 150 ו-200. אם אתה יודע אחרת תעדכן. (לציבור הקוראים אציין שחלק מהחברות מאפשרות זאת וזה פשוט מהיר יותר מלטעון 100 ועוד 100).

   2. למיטב ידיעתי אין בעיה לטעון עוד כסף לערך הצבור גם לא ביצעת בו עדיין אף נסיעה (מהדוגמה הקודמת, 100+100). זה פשוט יתווסף.

   3. כן יש מגבלה לכמות היתרה שיש בכרטיס, אבל נתקלתי במקום שבו כתוב שזה 1000 ש"ח ובמקום אחר שבו כתוב שזה 400 ש"ח. כלומר, אם שילמתי 200 (ונטען לך 250), לא תוכל לטעון עוד 200 כי אז היתרה תהיה גדולה מ-400.

   מחק
  2. לגבי השאלה השנייה המטרה העיקרית היא להגיע לסה"כ סכום טעון שלא ניתן להגיע אליו בהטענה יחידה (עם ההנחה הרגילה של 20%).
   למשל הטענת 50+30 (80 תשלום בפועל, 100 ביחידות ערך צבור), הטענת 30+30 (60 תשלום בפועל, 75 ביחידות ערך צבור) ועוד.
   אם זה אכן אפשרי זה יכול מאוד לעזור לי במקרים מסוימים.

   מחק
  3. אז כאמור, לדעתי אין בעיה.
   אני חייב לציין שלדעתי אם אתה משתמש בתחבורה הציבורית על בסיס קבוע (גם אם זה "פעם בחודש":" וגם אם זה "כל פעם ליעד אחר") אני לא רואה שום סיבה לעשות את המשחקים האלה. פשוט לטעון סכום ולא לדאוג ליתרה שנשארת בכרטיס שתנוצל בפעם הבאה.

   מחק
  4. זה בדיוק העניין, שהערך הצבור טוב למי שנוסע על בסיס קבוע. אבל אם אני לא נוסע על בסיס קבוע, הרבה פחות מפעם בחודש אלא פעם-פעמיים בשנתיים לכל היותר? בפעמים המעטות שאני כן משתמש אני עדיין רוצה להנות מהנחה של 20% גם כשאני אפילו לא יכול לדעת מתי הפעם הבאה שאשתמש בכלל בתח"צ ולכן גם לא יודע מתי ואם בכלל אנצל את היתרה בכרטיס. לכן מעדיף שתישאר כמה שפחות יתרה.
   בנסיעה בינעירונית ברכבת יש לי אפשרות יעילה לרכוש ברב קו כרטיס הלוך ושוב בינעירוני בהנחה הנ"ל ולא להתעסק בכלל עם ערך צבור. לעומת זאת באוטובוסים בינעירוניים האפשרות לרכוש כרטיס הלוך ושוב כבר בקושי קיימת. אז במקרה כזה אעדיף לבצע שילוב בין הטענות כדי להגיע לסכום טעון כמה שיותר קרוב לנסיעות שאני צריך בלבד ולהשאר עם יתרה פעוטה - כל עוד האלטרנטיבה היחידה היא לשלם מחיר מלא לכל כיוון ולהגיע לעשרות שקלים יותר.

   תודה בכל אופן על המענה.

   מחק
  5. הערך הצבור לא מיועד למי שנוסע פעם בשנתיים. אם נאמר באופן בוטה, מי שנוסע פעם בשנתיים יתכבד וישלם את המחיר המלא. העלות הנוספת, כשאתה פורס אותה לאורך שנתיים בטלה בשישים ולכן גם במקרה זה לדעתי המשחקים מיותרים.
   מנגד כאמור, לא אמורה להיות בעיה עבורך לנסות להגיע לסכום כמה שיותר קרוב לסכום המדויק של הנסיעה (בכפולות של 30/50). היתרה שתישאר לעולם לא תלך לאיבוד בכרטיס.

   מחק
  6. אנונימינובמבר 01, 2016

   העובדה היא שברכבת גם מי שנוסע פעם בשנתיים, לא נדרש לשלם מחיר מלא על שתי נסיעות בינעירוניות כל עוד הוא מחזיק ברב קו. בלי ערך צבור, בלי יתרה, ועם הנחה. ובאוטובוס בינעירוני הברירה היחידה היא בין מחיר מלא לבין הטענת ערך צבור שיכולה להסתכם בהוצאה אף גדולה יותר ממחיר הנסיעה כדי שתכסה אותו, עם יתרה שלא בהכרח תנוצל ושאני לא מעוניין בה. את ההנחה נותנים לי על הטענת סכום כסף מסוים ולא על הנסיעה שאני צריך באותו רגע כמו ברכבת. לכן זו דרך (גם אם מעט מסורבלת) לצמצם את העלויות ככל הניתן.
   תחבורה ציבורית באופן כללי מיועדת לכל מי שמשתמש בה, בכל תדירות. ונראה שברכבת פשוט יש יותר התחשבות גם בנוסעים הבינעירוניים המזדמנים שלא מעוניינים בערך צבור.

   מחק
  7. התחבורה הציבורית מיועדת לכולם, להנחות יש מטרה ברורה והיא לתגמל את מיש שנוסע הרבה. אחרת מה הטעם במחיר מלא? בסופו של דבר, ערך צבור הוא כלי נוח יותר ממגוון הכרטיסיות "התפורות" שהיו נהוגות לפניו והמהלך שבו מבטלים אותן הוא מהלך חיובי מאד. כמובן שאתה זכאי לדעתך ואני לדעתי, אבל אחרי שהייתי תקוע במשך 8 שנים עם כרטיסייה של בית שמש שלא ניצלתי (שטענתי טרם עידן הערך הצבור), ו-4 שנים עם נסיעה בודדת ברק"ל שלא ניצלתי (מתוך "כרטיסיית שתי נסיעות" = הלוך ושוב). אני מרגיש די טוב עם האמירה שלי שערך צבור צריך להחליף את כל הכרטיסיות.

   מחק
  8. אנונימינובמבר 03, 2016

   אכן כנראה נסכים על לא להסכים, ואני רק אקווה שלא יבטלו את האפשרות להלוך ושוב גם ברכבת. שם לנוסע המזדמן יש לא פחות אפשרויות להנחה על נסיעותיו הבינעירוניות מאשר לנוסע המתמיד, כשהערך הצבור הוא רק אחת מאפשרויות אלה. אין לי בעיה עקרונית עם ערך צבור, ובהחלט יש לו יתרון בדוגמאות שנתת שבהן מדובר בנסיעות ספציפיות לעומת יתרת סכום כללי. אני רק חושב שיהיה יותר ראוי והוגן שזה יבוא בנוסף להלוך ושוב ולא במקום.
   אגב הדיון גם התארך מעבר למה שהתכוונתי אז מתנצל אם זה לא מקובל.

   מחק
 32. יש לעדכן במאמר לגבי הכרמלית בחיפה, שבה כבר יש רב קו מאז יולי 2015.
  (עדיין כתוב ש"אין בה בכלל רב קו עדיין").
  אם כי למיטב הבנתי עדיין נכון שאין בה ערך צבור וגם לא ניתן לשלב עם אף אחת מחברות התחבורה הציבורית בעיר.

  השבמחק
 33. שלום, הטענתי על הרב קו שלי "חופשי חודשי סמיסטריאלי" ההטענה עלתה לי 1693 שקלים עליהם שילמתי בקופת הרכבת, נאמר לי שהעסקה שקניתי תתן לי נסיעה חופשית ברכבת בקו תל אביב חיפה, נסיעה חופשית בכל חברות האוטובוסים באזור ת"א ובאזור חיפה. בינתיים, הרב קו עובד רק ברכבת ולא באוטובוסים, ברכבת אומרים לי לשמור את כל הכרטיסים מהאוטובוסים בכדי לקבל החזר ושהבעיה תתוקן בימים הקרובים...
  האם מגיע לי פיצוי כלשהו נוסף? אני כבר שבוע צריך לשלם בכל עליה באוטובוס, ולשמור את כל הכרטיסים, אחרי שרק לפני שבוע שילמתי 1700 שקל!
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. שמעתי מעוד גורמים שיש איזושהי בעיה עם ההטענה של החופשי סמטריאלי ברכבת, ונראה שהרכבת מודעת לזה ופועלת לפתרון התקלה. הבקשה לשמירת הקבלות על מנת לקבל החזר עד שתתוקן התקלה היא החלטה שירותית נכונה, ורשמית לא מגיע לך אף פיצוי נוסף. ההחלטה אם לדרוש זאת בכל זאת היא שלך.

   מחק
 34. שלום,אני גרה ברמלה ואני צריכה לנסוע לצפת,איזה מטרופולין אני צריכה לטעון ברב קו כדי להגיע לעכו ומשם לאוטובוס לצפת?

  השבמחק
  תשובות
  1. רמלה וצפת הם שני מטרופולנים נפרדים. את צריכה לשלם את מחיר הנסיעה הבינעירונית לעכו (אני מנחש שאת נוסעת ברכבת), ומשם לשלם את מחיר הנסיעה הבינעירונית באוטובוס לצפת. כי גם עכו וצפת לא נמצאות באותו אזור מטרופוליני.

   תוכלי לעשות את כל זה תוך שימוש בערך הצבור שמקנה שווה ערך להנחה של 20%. נניח שתטעני ברכבת 100 ש"ח בערך צבור, תקבלי 125 ש"ח (25 שקלים "מתנה") ועם ה-125 ש"ח תעשי את כל נסיעותייך עד שייגמר ואז תטעני שוב (אל תפחדי משארית שנשאת בערך הצבור, כל עוד את נוסעת לפעמים בתח"צ תוכלי להשתמש בהם בכל מקום).

   מחק
 35. שלום לך,
  יש לי רב קו של הרכבת והיה לי בו פרופיל זכאי שכנראה פג תוקף (שבהטענה מראה מחיר מלא בלבד)
  השאלה שלי האם התוקף לא אמור להסתיים יחד עם האישור שמקבלים כל שנתיים (בדר"כ בפברואר) ממשרד התחבורה
  ואם בכל זאת פג התוקף האם לא בעיה לחדש אותו לפחות עד קבלת האישור החדש ?

  תודה מראש על המענה

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב הבנתי התוקף אכן אמור להסתיים בתאריך בו פגה הזכאות כפי שנמסר על ידי משרד התחבורה ולא קודם.
   לכן זו כנראה בעיה נקודתית של הכרטיס שלך שיש להבין ולפתור מול עמדות השירות.
   כשאתה מגיע לעמדה (רצוי בחברה בה הונפק הרב קו), תביא איתך את המסמך המאשר את הזכאות ממשרד התחבורה.

   מחק
  2. אנונימינובמבר 02, 2016

   שלום,
   קודם כל תודה רבה על התשובה
   רק רציתי לעדכן בקשר לפרופיל זכאי
   הייתי בעמדת השירות של הרכבת ואכן מתברר זה לא תקלה בכרטיס
   פשוט ברכבת נותנים חידוש לפי תעודת נכה לא קשור לכרטיס שנשלח ממשרד התחבורה
   וממועד החידוש התוקף לשנה וחצי
   כלומר כל שנה וחצי מחדשים (הכוונה לכרטיס שהונפק ברכבת)

   מחק
  3. תודה, אני מעדכן בגוף הפוסט

   מחק
 36. היי, שמעתי על אפליקציית רב קו אונליין והחלטתי לנסות אותה באמצעות החופשי חודשי אך סוג החוזה של הכרטיס שלי הוא ערך צבור על הכרטיס. עוד יומיים יהיה הראשון לנובמבר. ישנה אפשרות לשנות חוזה לחופשי חודשי כשכבר יש לי ערך צבור של 70 על הכרטיס ? או שלחכות שהערך הצבור יסתיים ?

  השבמחק
  תשובות
  1. שלום
   אין קשר בין השניים.
   אתה יכול שיהיה לך על הכרטיס חופשי חודשי וערך צבור. במקומות בהם החופשי חודשי בתוקף אז המכשיר יזהה אותו קודם ו"יוריד" ממנו. במקומות בהם החופשי חודשי לא בתוקף המכשיר יוריד מהערך הצבור.

   אם אתה משתמש הרבה בתח"צ, באופן שמצדיק חופשי חודשי, אני מציע לך לעשות חופשי חודשי. הערך הצבור לא ילך לאיבוד וכשמדי פעם תיסע מחוץ לגבולות החופשי חודשי שלך הוא כבר יהיה שם כדי לתת לך את ההנחה.

   לא ניתן להמיר ערך צבור לחופשי חודשי. ובסוף אם תחכה עד שייגמר אז תשלם יותר על חודש נובמבר (כי סביר שאתה נוסע בעלות שגבוהה מ-70 ש"ח בחודש אם אתה שוקל בכלל חופשי חודשי).

   מחק
  2. אנונימינובמבר 03, 2016

   תודה רבה ! עזרת לי מאוד.

   מחק
 37. אם הטענתי ערך צבור בעמדה של אגד זה תקף לכל החברות או רק לאגד? אם כן יש דרך לבטל?

  השבמחק
  תשובות
  1. ערך צבור תקף בכל חברות התחבורה הציבורית (חוץ מהרק"ל הירושלמית, הכרמלית בחיפה ואפיקים בשומרון).

   מחק
 38. אנונימינובמבר 06, 2016

  לא מזמן הטענתי על הרב קו חוזה חופשי יומי לאזור שלי, באמצעות מכונה אוטומטית באחת מתחנות הרכבת.
  בסיום ההטענה המכונה לא הוציאה פתקית/קבלה/חשבונית כלשהי. האם זה תקין?
  אם אני זוכר נכון במהלך אישור הפעולה אפילו היה כתוב על המסך משהו בנוסח "אנא המתן לאישור/הדפסה" ואפילו נדלק האור בתא בתחתית המכונה, אך כאמור לא יצאה כל פתקית.
  אמנם לא הייתה לי אף בעיה טכנית בניצול החוזה אך ציפיתי שתהיה לי לפחות דרך פיזית להוכיח לפקח ברכבת במידת הצורך. או שלפקח יש אפשרות שאני לא יודע עליה לבדוק את תכולת הרב קו שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. א. זה אכן לא תקין שלא קיבלת קבלה על תשלום במזומן. כנראה שפשוט נגמר הנייר במכונה (וזה לא הופך את זה ליותר תקין, באחריות הרכבת לדאוג לכך שזה לא יקרה).

   ב. לפקחים יש "קורא רב קו" הוא פשוט לוקח את הכרטיס, מניח עליו את הקורא ורואה על הצג מה טעון עליו ואם זה תואם לנסיעה שלך. כך שכל עוד הכל עובד חלק אין סיבה לדאגה...

   מחק
  2. אנונימינובמבר 17, 2016

   התשלום דווקא היה באשראי (במכונה הקטנה יותר המיועדת לאשראי בלבד אם אני לא טועה), אז הנחתי שאמורה לצאת קבלה.
   וטוב לדעת לגבי האפשרות הזו של הפקחים.
   תודה על התשובה.

   מחק
 39. ערב טוב,
  איזה הטענה לכרטיס רב קו הכי ישתלם לי?
  אני סטודנטית נוסעת מראשון לציון לרחובות 3 פעמים בשבוע ללימודים ובשאר השבוע נוסעת בתוך ראשון.

  השבמחק
  תשובות
  1. לדעתי חופשי סמטריאלי גוש דן מורחב שעולה 601 ש"ח לסמסטר א', או 1458 שנתי הכי ישתלם לך. . והוא יספק לך מענה גם בנסיעות מזדמנות לתל אביב וליעדים אחרים במטרופולין ללא תשלום נוסף וגם הנחה של 50% בנסיעות ליעדים אחרים לחלוטין (נגיד ירושלים).

   בחישוב פשוט, תשלום בערך צבור ללא חופשי שנתי יצא לך בערך 200 בחודש, והסמטריאלי הוא לארבע חודשים. אז זה משתלם.

   מחק
 40. אנונימינובמבר 16, 2016

  הטענתי היום חוזה בדן.
  נסעתי באגד לירושלים
  והנה הפתעה לא נעימה. כאשר עליתי על הרכבת הקלה התברר לי כי כל הנסיעות על החוזה עם סיטי פס - נעלמו.: איך זה יכול להיות ומה עושים. ואם היה בא פקח?

  השבמחק
  תשובות
  1. אם מדובר בערך צבור אז זה מובן מכיון שסיטיפס טרם החלו לעבוד עם ערך צבור.

   מחק
  2. כמו שנאמר. הרק"ל היא כמעט היחידה בה עדיין אין ערך צבור אלא רק כרטיסיות. זה אמור להסתדר בחודשים הקרובים. בינתיים חשוב ברק"ל או לקנות כרטיס במזומן או לטעון על הרב קו כרטיסייה (יש גם כרטיסיית שתי נסיעות). כדי לא להסתבך עם הפקחים.

   מחק
 41. אנונימינובמבר 19, 2016

  יש לי רב קו של דן אני יכול לנסוע עם זה בירושלים בית שמש

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. אתה צריך רק פלסטיק אחד בארנק.

   כמובן שצריך להיות עליו החוזה המתאים. אם זה ערך צבור אז הוא תקף בכל מקום, אם יש לך חופשי חודשי גוש דן אז תצטרך לטעון עליו את החוזה של ירושלים-בית שמש שמתאים לצרכיך (ערך צבור, חופשי יומי של אזור ירושלים-בית שמש וכו').

   מחק
 42. אנונימינובמבר 20, 2016

  אם הטענתי על הרב קו רכבת הלוך-חזור חיפה-ת"א, הגעתי לת"א והטענתי חופשי יומי גוש דן שאני מעוניין לנצל גם ברכבת בטווח זה, מן הסתם בטרם ניצלתי את החזור לחיפה.
  האם אין סכנה שהוולידטור בכניסה לתחנת רכבת בת"א "יוריד" את הנסיעה חזור לחיפה במקום נסיעה פנימית במטרופולין גוש דן? הרי כל אחד מהחוזים מתאימים לפחות בכניסה לתחנה והוא לא יכול לדעת איזה מהם אני עומד לנצל. או שכל עוד יצאתי מתחנה בטווח מטרופולין גוש דן הוא יודע לזכות את הכרטיס על הנסיעה הבינעירונית שטרם נוצלה?

  השבמחק
  תשובות
  1. זו שאלה מורכבת. ומאחר ואני לא נוסע קבוע ברכבת אני לא ממש מכיר את תהליך התשלום שם ברב קו ולא יכול לומר מנסיון אישי. לצערי אין לי תשובה.

   מחק
 43. רגע אז אם אני נוסע מכפר למרכזית המפרץ אז אני לא יכול לעשות מעבר לאחר כך

  השבמחק
 44. תשובות
  1. למיטב הבנתי, בין כפר חסידים לחיפה משלמים 9.10 שזה קוד 4 של אגד בחיפה - קוד שכן מאפשר מעבר 90 דקות.

   מקווה שאני לא טועה ומטעה.

   מחק
 45. אנונימינובמבר 24, 2016

  יש לי שאלה אני יכול לנסוע ברב קו ערך ציבור בירושלים שערך ציבור שלי ניטען דרך חברת דן ???

  השבמחק
  תשובות
  1. כן. לא משנה באיזו חברה טענת הוא תקף בכל חברות התחבורה הציבורית (למעט סיטיפס בירושלים, הכרמלית בחיפה וקווי שומרון של אפיקים).

   שים לב שבירושלים סיטיפס עדיין עובדת רק עם כרטיסיות.

   מחק
 46. אנונימינובמבר 26, 2016

  לפי אתר אגד הבנתי שבאילת לא קיים כרטיס מעבר שעתי, אך כן קיים חופשי יומי במחיר 6.70 ש"ח.

  הבנתי נכון?

  השבמחק
 47. מדיניות ההחזרים לא מקובלת עליי. כנראה, לא משתלם לי לגשת לתחנת הנפקה בשביל ההחזר. ואם חושבים ב"אגד" או בכל חברה אחרת שכך אני צריך לפעול בשביל ההחזר, אני הולך לתבוע אותם על סכום זעום יחסית בבית משפט לתביעות קטנות.. זו גם תהיה התביעה הראשונה שלי, עובדה שבטח תשחק לטובתי בבית המשפט.
  אז שבית המשפט יפסוק לי פיצויים במקום שאקבל זיכוי על פי מדיניות שמקפחת אותי.

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה כמובן זכאי לכך. ואתה מוזמן לעדכן איך היה.

   מחק
  2. ב"אגד" עומדים על כך שעליי לגשת לעמדת הנפקה,. אני כבר לא פונה אליהם ישירות. שלחתי תלונה ל"אמון הציבור" כדי שעוד מישהו יראה את הפניה שלי ל"אגד" לפני שאני מגיש את התביעה. כתבתי שהפתרון המבוקש הוא תשלום במזומן או העברה בנקאית. אני מניח שמחלקת הנהלת החשבונות תדע איך להתמודד עם החזר כספי על פי פסיקת בית המשפט.

   מחק
  3. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

   מחק
  4. עדכון: אתמול נסעתי לקבל את הזיכוי כי הבנתי שאין לי סיכוי לזכות במשפט כשלא סביר שלא אמצא הזדמנות לנסוע ולקבל את הזיכוי בלי להוציא על כך כסף מיותר. בין כה תכננתי לנסוע באוטובוסים ביום קבלת הזיכוי, אך תחנת "על הקו" שבה קיבלתי את הזיכוי לא הייתה במסלול שלי. קיבלתי את הזיכוי במטבעות, אז שלא יגידו שהם לא יכולים להטעין את הכרטיס מרחוק כי לא הטעינו!

   מחק
 48. שלום קרה לי מקרה לא נעים אתכם. אני קונה בדרך כלל רב קו תמיד בתחנת אוטובוסים נתיב אקספרס והיה לי כרטיס מה1.10 עד 31.10 והחלטתי לקנות כרטיס ברכבת לחודש הבא והפקידה עשתה לי אותו מה30.10 עד 28.11 והרב קו לא כיסה לי את כל החודש. כשעליתי לאוטובוס אמרו לי שאין לי נסיעות ב29, וב30 לחודש. וזה 250 שקל לרב קו. זה לא הגיוני שאני אשלם בנוסף ל250 בחודש עוד כסף כדי להשלים את הנסיעה החודשית ובנוסף לכך הפקידה ברכבת חייבה אותי תשלום על עוד יומיים כשכבר שילמתי עליהם בחודש הקודם! ממש חוצפה. מה אתם עושים במקרים כאלה??! אומרים לבנאדם לשלם פעם שלישית על נסיעה?!

  השבמחק
  תשובות
  1. א. אני לא גורם רשמי. עלייך לשלוח את התלונה למשרד התחבורה (יש קישור למעלה מימין בדף זה).
   ב. כשאני יודע אני מנסה לעזור אך לצערי במקרה שהעלית אני לא יודע. כל שאוכל להבהיר הוא המונחים.
   חופשי חודשי קלנדרי - מה-01 לכל חודש עד סופו. נמכר באוטובוסים ומכובד ברכבת.
   חופשי חודשי גמיש - תקף ל-30 יום מיום הקנייה - נמכר ברכבת ומכובד באוטובוסים.

   ברור לי שמי שהיו פה לא בסדר הם רכבת ישראל, שמכרו לך חופשי חודשי מה-28, למרות שהיה לך חופשי חודשי בתוקף על הכרטיס עד סוף החודש. וכרנאה המשרד צריך לחדד את ההנחיות, ואולי גם להגדיר איזושהי חסימה טכנולוגית כדי שזה לא יוכל לקרות. דבר ראשון תתלונני כדי שהוא יידע מזה.

   מחק
 49. אנונימינובמבר 30, 2016

  היי. יש לי שאלה. אם יש לי עדיין על הרב קו סכום ערך צבור ואני רוצה לרכוש חופשי חודשי. איך זה עובד בעצם? כשאני אניח את הכרטיס על המכשיר איזה מהחוזים הוא יסרוק? הבעיה שכשמגיע התאריך של החופשי חודשי עדיין נשאר ערך צבור בכרטיס שלי ואז אני פשוט ממשיכה עם הערך הצבור כדי לא לבזבז כסף במידה וזה יסתבך.

  השבמחק
  תשובות
  1. ברמת העקרון חופשי חודשי גובר על ערך צבור. כלומר כשאת מניחה את הכרטיס הוא יזהה קודם כל את החופשי חודשי וישלם את הנסיעה באמצעותו.

   ישנן תלונות על כך שלא תמיד זה עובד, המערכת עוד לא חפה מבאגים. אבל ככלל, את יכולה להחזיק על הרב קו חופשי חודשי לנסיעותייך העיקריות וערך צבור עבור הנסיעות מחוץ לאזור החופשי חודשי.

   מחק
 50. אנונימידצמבר 02, 2016

  במידה ויש לי חופשי חודשי לאיזור 1
  ואני רוצה לקחת אוטובוס לאיזור 2.1
  כמה תעלה לי הנסיעה?

  השבמחק
  תשובות
  1. 9.3 ש"ח. (החופשי חודשי פשוט לא תקף בנסיעה זו).

   יש אנשים שנוסעים עם החופשי חודשי עד לתחנת הגבול בין האזורים ואז משלמים שם את המחיר עבור נסיעה פנימית בתוך אזור 2, אבל זה מתכון בטוח לחיכוכים עם הנהג, איה בנות ואי נעימויות ולכן אני ממליץ להימנע מכך (אני מניח שמדובר בנסיעה כמעט חד פעמית, אז זה לא שווה את זה).

   מחק
 51. אנונימידצמבר 06, 2016

  האם מותר להשתמש ברב קו של חבר שלי?

  השבמחק
  תשובות
  1. בהנחה שמדובר ברב קו אישי ולא אנונימי
   התשובה היא לא. הכרטיס הינו אישי ואינו ניתן להעברה.
   אדגיש זאת -לללאאא.
   לחבר שלך לעומת זאת, מותר לשלם גם עליך מהערך הצבור או הכרטיסיה, בתנאי שאתם באותו פרופיל, אבל הוא חייב להיות נוכח.

   מחק
 52. אנונימידצמבר 07, 2016

  עליתי על אוטובוס שבו מכונת הרו קו מקולקלת (ולכן לא שילמתי) ובמהלך הנסיעה הנהג תיקן את המכונה ודרש שישלמו, האם עלי לשלם?

  השבמחק
  תשובות
  1. מכונה מקולקלת אינה סיבה לא לשלם עבור נסיעה.
   רואים איך אני ישר והגון גם כשדופקים אותי?

   מחק
  2. ההנחיות לא מתייחסות למקרה הספציפי של מכונה שתוקנה תוך כדי נסיעה, אך השכל הישר אומר שכן, אם המכונה תוקנה ואתה עדיין על האוטובוס עליך לשלם.

   ועמית טועה ומטעה. במקרה של מכונה מקולקלת שלא תוקנה בזמן הנסיעה. ההנחיות קובעות בבירור שלא צריך לשלם. עוד קובעות ההנחיות שאוטובוס עם מכונה מקולקלת הוא אוטובוס שצריך להשביתו בסוף אותה נסיעה (כדי לא לפגוע בנוסעים שעל האוטובוס), ואסור לצאת איתו לנסיעה נוספת.

   מחק
 53. אנונימידצמבר 07, 2016

  איך בדיוק עובד מעבר שעתי עם ערך צבור?
  בנסיעה הראשונה אני אומר לנהג להוריד את התעריף המתאים מתוך ערך צבור ובנסיעות המעבר מכשיר התיקוף אמור לזהות אוטומטית את המעבר כמו בתשלום רגיל? או שנדרשת פעולה נוספת על מנת שלא תרד בטעות נסיעה נוספת מתוך היתרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. כמו שתיארת - חשוב להגיד לנהג בנסיעה הראשונה שיוריד לך את התעריף הגבוה שאתה צריך לפני שאתה שם את הרב קו. ולהניח את הרב קו רק כשהוא אומר לך לשים.

   אחר כך באוטובוס השני לא צריך לעשות שום פעולה

   מחק
  2. אנונימיינואר 12, 2017

   שלום.
   יש לי בעיה שכשאני עולה על קו 189 יש מסופון עצמי שאני מעביר את הרב קו עם ערך צבור אבל כשאני מחליף אוטובוס הוא לא מזהה שזה כרטיס מעבר ומחייב אותי שוב.
   איך אפשר לשלם בקו זה ויהיה לי כרטיס מעבר?
   תודה

   מחק
  3. גם במסופון של 189 אתה אמור לקבל את מעבר 90 דקות.
   הדיפאולט (כשאתה לא עושה כלום חוץ מלשים את הרב קו על המסך), הוא קוד 42, כלומר הורדת נסיעה בתעריף 5.90 וקבלת 90 דקות רק באזור 1.
   במידה ואתה נוסע לאזור אחר (מחליף מ-189 לקו שנוסע נניח להרצליה, אתה צריך קוד 44. במסופונים של דן ב-1 ו-189 אתה יכול ללחוץ קודם על כפתור במסך המגע שכתוב עליו קוד 44, ורק אז להניח את הכרטיס. ירד לך 9.30 וזה יהיה תקף בכל אוטובוס בהסדר הרפורמה בגוש דן ל-90 דקות הקרובות.

   רק כדי לתת תמונה מלאה. במסופונים של אגד (נניח בקו 271), אין אתה אופציה הזו, אם אתה רוצה שיורידו לך קוד 44, אתה עדיין חייב לבקש זאת מהנהג.

   מחק
 54. יש ברשותי כרטיס רב קו שהוצאתי כסטודנט בשנה שעברה. סיימתי את הלימודים ופג התוקף של הסטונדט עליו. האם אני עדיין יכול להשתמש באותו כרטיס כדי להטעין עליו עסקה חדשה בלי ההנחת סטודנט (חופשי חודשי) או שמא עליי להוציא כרטיס פלסטיק חדש?

  השבמחק
  תשובות
  1. אין צורך בהוצאת פלסטיק חדש, מרגע שפג פרופיל הסטודנט אתה עכשיו בפרופיל רגיל ויכול להטעין עליו חוזים שתואמים לפרופיל רגיל.

   מחק
 55. אם יש לי גם חופשי חודשי וגם ערך צבור לנסיעות מחוץ לאיזור החופשי חודשי שלי, איך המכשיר יידע להשתמש בחופשי חודשי?

  השבמחק
  תשובות
  1. המכשיר מתוכנת קודם לחפש חופשי חודשי מתאים ורק אחר כך לעבור לערך הצבור.
   מנסיוני האישי לא היתה לי עם כך אף פעם בעיה, אם כי כמובן כמו בכל מערכת טכנולוגית ייתכנו באגים.

   מחק
 56. אנונימיינואר 29, 2017

  שלום, במעבר מהרכבת הקלה בירושלים (סיטיפס) לאוטובוס היוצא מהתחנה, הנהג של האוטובוס חייב אותי שוב במחיר כרטיס נסיעה מלא, למרות שירדתי לפני דקות בודדות מהרכבת. הוא טען שקוד הנסיעה שירד לי לא היה נכון, ושירד לי קוד של חיפה במקום של ירושלים (62 במקום 2 או להיפך... לא זוכר כבר). הוא הוריד לי שוב 5.90 מהערך הצבור ואמר שבפעם הבאה אני צריך לחייב לפי הקוד של ירושלים. לא הבנתי מה הכוונה בכלל, הרי אי אפשר לבחור איזה קוד יורד ברכבת הקלה, מכשיר התיקוף פשוט מוריד את ערך הנסיעה מהכרטיס אוטומטית ובלי לשאול שאלות.
  אגב, בדרך הלוך, כאשר ירדתי מהאוטובוס ועליתי לרכבת לא הייתה כל בעיה ועל הצג של מכשיר התיקוף ברכבת הופיע סכום הערך הצבור כפי שהוא אמור להיות לאחר הנסיעה באוטובוס.
  למה זה קורה? ולמי צריך לפנות? זו אשמת אגד או סיטיפס?

  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. בדיוק היה על זה דיון בפורום תחבורה ציבורית בתפוז. יש תקלה והשאלה היא איפה (לפי הדיונים בפורום אני מבין שהתקלה היא דווקא של אגד, כלומר, הנהג הוא זה שבחר להוריד לך קוד לא נכון. ואני מחדד. לא בהכרח הנהג עצמו אשם אלא מישהו מעליו שתיכנת את המכשיר של אגד כך שהקוד של חיפה הוא הדיפאולט ולא הקוד של ירושלים.

   פה חשוב לך לדעת שני דברים.
   1. כל עוד לא עבר אף נוסע אחריך, הנהג יכול לבטל את מה שהוא עשה ולהוריד את הקוד הנכון.
   2. אני ממליץ לך לפנות למשרד התחבורה עם תיאור הבעיה. שיכריחו את אגד לטפל בה.

   מחק
  2. אנונימיינואר 30, 2017

   תודה רבה

   מחק
 57. אנונימיפברואר 09, 2017

  שלום אם אני ממלא את הכרטיס לנסיעות מחוץ לעיר.. איך אני יכולה להשתמש בזה בעיר עצמה?
  ונגיד שאני נוסעת מקרית גת לבית קמה שזה אמור להיות 8:90 אז אני אמורה להגיד לנהג? סליחה על הבורות אני חדשה בנוסע לגמרי.

  השבמחק
  תשובות
  1. ברוכה הבאה.
   יש שתי דרכים "למלא את הכרטיס"
   האחת נקראת ערך צבור - את נותנת לנהג כסף והוא מטעין לך את הכסף + בונוס על הכרטיס (הבונוס מגלם הנחה). לדוגמה, בהנחה שאת נוסעת רגילה (ולא נוער, סטודנטית או קשישה) אם תתני לנהג שטר של 100, הוא יטען לך הכרטיס ב-125 שקל. שזה מגלם הנחה של 20%.
   125 השקל האלה ישמשו אותך לכל נסיעותיך בכל רחבי הארץ. בנסיעה בתוך העיר יירד המחיר העירוני המלא (את ההנחה קיבלת במעמד הקניה), ובנסיעה אל מחוץ לעיר את צריכה להגיד לנהג את היעד והוא כבר ידע להוריד לך את המחיר הנכון.

   הדרך השניה היא קניית חופשי חודשי/שבועי/יומי אזורי, אם יש כזה שמתאים לצרכייך, ואז את פשוט יכולה לנסוע בלי לשם שוב בכל האזור.

   וכמובן שאת יכולה שיהיו לך על הכרטיס גם וגם, תוכלי לעשות חופשי חודשי של קרית גת ולהנות מההנחה הגדולה יותר שהוא נותן (כ-33%), וכשאת יוצאת מהאזור של קרית גת, לשלם בעזרת הערך הצבור. המכשיר כבר ידע לזהות בעצמו מתי יש לך חופשי חודשי בתוקף וישתמש בו.

   מחק
 58. אנונימיפברואר 28, 2017

  היי,

  לא כל כך ברור לי ההבדל בין חוזים שונים, יותר מערך צבור יחיד וכרטיסיות שונות על כרטיס רב קו יחיד (אני מניח שהאחרון פחות רלוונטי).

  אם אני מבין נכון הרי שאין משמעות לתשלום במזומן עם כרטיס רב קו, כלומר אם מגיעים עם כרטיס רב קו ריק לאוטובוס אז הרי בתשלום אצל הנהג בעצם מטעינים אותו בערך צבור בגובה מסוים שיכול להיות שווה למחיר הנסיעה (אך אז צריך להתחשב בהנחה).

  חסרה לי גם השוואה ראש בראש בין ערך צבור ליומי חודשי.
  איך שאני רואה זאת שתי אפשרויות אלה רלוונטיות כאשר תכיפות הנסיעות לאיזור מסוים אינן יומיות ויש sweet spot מסויים ביניהן (כתלות במספר הנסיעות לאורך היום) וגם בין חופשי חודשי/שבועי (כתלות במספר הנסיעות בשבוע).

  אני לדוגמה כנראה הולך לבקר בחיפה כ־3 פעמים בשבוע (וכנראה לא כל שבוע) לצורך לימודים ולכן חופשי חודשי או שבועי לא אטרקטיביים עבורי.
  חופשי יומי בחיפה יעלה לי 13.5 ש"ח אך אין על מחיר זה כל הנחה נוספת.
  לעומת זאת ערך צבור יאפשר לי לקבל הנחת סטודנט של 33% על הנסיעות בחיפה, ו־50% אם אחליט שארצה חוזה סמסטריאלי לאיזור מגורי בשפלה (אם אני מבין נכון את פרופיל סטודנט מורחב).
  מחיר נסיעה לפני הנחה בחיפה תעלה לי לכל כיוון 5.9 ש"ח בזכות מעבר חינם במסגרת זמן של 90 דקות, לכן חישוב כולל יומי הלוך ושוב עם הנחה של 33% מסתכם בכ־7.8 ש"ח שזה יותר נמוך מחופשי יומי.

  אם כן חופשי יומי יכול להיות לא אטרקטיבי לעומת ערך צבור כתלות במספר הנסיעות היומי.

  נ.ב. חוזה נסיעה משולבת בין מטרופולינים סמסטריאלי של הרכבת נראה סופר אטרקטיבי אך אני כנראה לא אגיע לחיפה בתדירות מספיק גבוהה לנצל אותו.

  השבמחק
  תשובות
  1. אנסה להשיב
   1. לא אתייחס לכרטיסיות כי הולכות ונעלמות, ערך צבור מחליף כרטיס באופן מלא ומגלם את אותה ההנחה.
   2. שיטת הערך הצבור היא כזאת, אתה רוכש בערך מסוים (בכפולות של 30,50,100), מקבל על זה תוספת של כסף בהתאם לפרופיל באופן שיגלם אחר כך את ההנחה שמגיעה לך. לדוגמה אם יש לך פרופיל סטודנט מורחב ונתת לנהג 100 שקל לערך צבור יוטענו לתוך הכרטיס 200 שקל (מגלם הנחה של 50%). מאותו רגע ירד לך המחיר הקטלוגי הרגיל לכל נסיעה.
   3. אי אפשר לשלם במזומן עם הרב קו, הטעינה בערך צבור מוגבלת לכפולות של 30,50,100 כדי שאף אחד לא יצטרך להתעסק עם עודפים בשקלים ועשרות אגורות למינהם. תוכל לחשב כמובן מה הערך הצבור המינימלי שאתה צריך לכל נסיעה אבל זו טרחה לדעתי מיותרת. אם אתה נוסע מזדמן (כי האוטו במוסך לדוגמה) אז פשוט תשלם במזומן לנהג ותוותר על ההנחה ואז לא תתקע עם יתרה בכרטיס.
   4. הערך הצבור אכן מיועד לנוסעים לא יוממים, אלה שנוסעים הרבה בתחבורה הציבורית, אבל לא בהכרח כל יום, ולא מוכנים להתחייב לעלויות של המנויים (חופשי יומי/שבועי/חודשי). ככלל החופשי חודשי החדשים מגלמים הנחה כל כך משמעותית, שיש מצב שהם מנצחים את הערך הצבור גם עבור שימוש לא יומיומי. עבור 3 פעמים בשבוע תצטרך לעשות את החישוב המדויק של נסיעותיך להבין מה עדיף, הפער לא יהיה גדול אבל אני לא יודע מה ינצח.
   מאחר וציינת שאתה גר בשפלה ותהיה בחיפה,שני אזורים שונים גיאוגרפית, אני לא חושב שהחופשי חודשי (חופשי גמיש) של הרכבת כולל גם נסיעות פנימיות בתוך אזור השפלה (לרכבת) ובתוך אזור חיפה (מהרכבת ליעד). לכן החישוב יותר מסובך וכנראה שעדיף לך פשוט להשתמש בערך צבור עם הנחה אחידה בכל נסיעותיך.
   5. חופשי יומי מיועד ספציפית לאנשים שעושים כמה נסיעות במהלך היום, לדוגמה אלה שיוצאים בבוקר, שחוזרים בצהריים לסיאסטה בבית ויוצאים שוב אחר הצהריים. אם בחיפה אתה עושה נסיעה הלוך מהרכבת ליעד ונסיעה חזור בסוף היום וזהו (גם אם יש מעבר בין אוטובוסים), אז ערך צבור אכן יותר משתלם.
   6. בקצרה - מנויי תחבורה ציבורית מיועדים לאנשים שנוסעים הרבה, בין אם הרבה נסיעות לאורך כל היום ובין אם הם נוסעים רק פעמיים ביום, אבל כל יום בלי הפסקה (אלה הרוב), ערך צבור מיועד לאלה שנוסעים הרבה בתחבורה הציבורית, אבל בצורה פחות סדירה. שזה נראה לי המקרה שלך. לכן אני מניח שהפער בין השניים לא יהיה ענק אבל ייטה לטובת הערך הצבור דווקא.

   מחק
  2. אנונימימרץ 01, 2017

   תודה רבה על התשובה המפורטת.

   הדבר היחיד שעדיין לא הבנתי זה מה המשמעות של יותר מערך צבור יחיד על הכרטיס.
   אני מצפה שאם קיימת יתרה מסוימת של ערך צבור בכרטיס ואני טוען את הכרטיס אז הערך הצבור פשוט יתעדכן.
   הסיבה היחידה שאני מצליח לחשוב עליה ליותר מערך צבור יחיד היא אם פרופיל הכרטיס השתנה, לדוגמה מסטודנט לבוגר/כללי ונשאר ערך צבור שנטען כאשר הסטטוס היה סטודנט אז הערך הצבור ייחסם לשימוש ואז הוספת ערך צבור בוגר/כללי תגרום למצב בו יש שני חוזי ערך צבור על הכרטיס.

   מחק
  3. אתה צודק. כל רב קו יכול בגדול להכיל שני פרופילים. ויכול להיות ערך צבור על כל פרופיל. אם היה לך ערך צבור כסטודנט ותוקף הסטודנט פג, הוא יישאר על כרטיס אבל ייחסם לשימוש. הערך הצבור הבא שתטען יהיה ערך צבור רגיל.

   על היתרה של הסטודנט תוכל להזדכות בעמדת "על הקו".

   ככלל לא אמורים להיות שני ערך צבור על אותו פרופיל, לצערי נתקלתי בעבר בבאג שאיפשר זאת ועשה הרבה בעיות, אני לא יודע אם תיקנו את זה או לא.

   מחק
 59. אנונימימרץ 04, 2017

  אם יש לי חופשי חודשי זה תופס גם ברכבת ובקווים בין עירוניים?

  השבמחק
  תשובות
  1. הייתי רוצה להגיד פשוט כן, אבל התשובה היא יותר מורכבת.

   אם יש לך חופשי חודשי מהסוג החדש, זה שעובד ללפי מפות האזורים וטבעות המטרופולינים (ראה את אתר רפורמת התעריפים), הוא תקף גם ברכבת וגם באוטובוסים.

   לא הרשו למשרד התחבורה לבטל את החופשי חודשי הישנים, אלה שמוגבלים לעיר אחת, (לדוגמה כרמיאל, לוד או בני ברק), החופשי חודשי הישנים תקפים אך ורק באוטובוסים ולפעמים גם אך ורק אצל מפעיל אחד.

   תוכל לראות את הרשימה המלאה ב"מדריך התעריפים" שלי (בטאב למעלה משמאל) צבעתי בסגול את החדשים ובשחור את הישנים.

   מחק
 60. למה זה כל כך יקר לנסוע מלב המפרץ לרמת ישי? 12 וחצי שקל זה מלא תעשו הנחה לתלמידים באמא

  השבמחק
  תשובות
  1. זה בלוג עצמאי, אז תשלח את התלונה למשרד התחבורה.
   לתלמידים - נוער (עד גיל 18) יש הנחה של 50% בערך צבור (אתה עושה רב קו עם פרופיל נוער, מטעין עליו כסף, נניח 50, מקבל 100!! - ואח"כ יורד לך 12.5 שקל על כל נסיעה. בפועל זה כאילו שכל נסיעה עלתה לך חצי.

   מחק
 61. אנונימימרץ 11, 2017

  יש לי כרטיסיה של סיטי פס על הרב קו ובכל זאת כשתיקפתי על הרכבת הקלה הוא הוריד לי מהערך הצבור. האם יש דרך לתקף כך שיורדו נסיעות של הכרטיסיה?

  השבמחק
  תשובות
  1. ממה שהבנתי משאלה דומה בפורום תחבורה ציבורית בתפוז - סיטיפס עוד מוכרת כרטיסיות אבל כמו שאתה מתאר מורידה קודם מהערך הצבור, אגד דווקא עובדת בדיוק ההפך, כך שאני מציע שאם את המתחיל נסיעה באגד, לפני שאתה שם את הכרטיס תגיד לנהג שיוריד לך מהכרטיסייה..

   מחק
 62. אנונימימרץ 15, 2017

  יש לי חופשי חודשי בגוש דן מורחב. אם עליתי על אוטובוס שחוצה כמה אזורים (לצורך העניין קו 826 מת"א לאזור קיסריה), ועליתי בת"א. האם אצטרך לשלם מחיר מלא מתל אביב או שיירד ההפרש היחסי כאילו עליתי מהרצליה?

  השבמחק
  תשובות
  1. ההנחיה לנוסע היא להגיד לנהג את היעד הסופי שלו ולשלם בהתאם.
   כלומר שאתה צריך לשלם את המחיר המלא בין תל אביב ליעד. מאחר וזה גם מה שרוב הנהגים מכירים, כל ניסיון לשכנע אותם יגרום לויכוחים ואף לעימותים, עבור חסכון מאד קטן. למען חוויית הנסיעה הנעימה של כולם אני תמיד מציע שלא להסתבך ולסבך ולהיכנס לעימותים מיותרים. ייתכן וזה נכון לדרוש ממשרד התחבורה לפתח את האפשרות שאתה מדבר עליה, אבל כרגע היא לא קיימת ולנהגים אין מנדט לגבות פחות.

   אסביר על המקרה הספציפי של 826, המחיר מתל אביב למחלף אור עקיבא ב826 הוא 21.5 והמחיר מהרצליה למחלף אור עקיבא הוא 16 בלבד. הבדל של 5.5 ש"ח.

   אבל - תחנת אור עקיבא היא תחנת ההורדה הראשונה. אי אפשר לעלות בתל אביב ולרדת בהרצליה מ-826
   החופשי חודשי המורחב שלך בין כה וכה לא יכול להיות מכובד ב-826. המכשיר אפילו לא אמור להכיר אותו.

   כך שאם אתה רוצה לחסוך 5.5 ש"ח, תצטרך לנסוע עם אוטובוס אחר מתל אביב להרצליה, לרדת שם, ואז לעלות על 826 בהרצליה ולשלם פחות.

   אבל אם עלית על 826 בתל אביב, תגיד לנהג את היעד הסופי שלך ותשלם בהתאם.

   מחק
 63. אנונימימרץ 26, 2017

  חבר שלי התגייס לצה"ל, ורוצה להשאיר לי את הרבקו שלו של שנת השירות
  זה בהסכמה וזה חבר שטוב שאני מכיר
  להאם אני יכול להשתמש בכרטיס הזה?
  ואם לא, מה הדבר הכי גרוע שיעשו לי אם יגלו שהשתמשתי בכרטיס שלו?
  ללמרות שזה באישור?

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית - אסור. הרב קו של החבר שלך הוא אישי והפרופיל של שנת השירות שעליו הוא עבורו בלבד. זה לא משנה שהוא מסכים, את הנסיעות חינם המדינה נתנה לו ולא לך, והמדינה לא מסכימה.

   לגבי השאלה מה יעשו? אני מחלק את התשובה לשניים.
   עקרונית פקח תחבורה ציבורית מוסמך לתת קנס גבוה (משתנה בהתאם לנסיעה ולנסיבות אך בסביבות 180 ש"ח). זה מה שקורה כל פעם כשאדם משתמש ברב קו אישי לא שלו ו"נתפס", גם אם הוא לא ידע שאסור.

   במקרה של פרופיל שנת שירות, אתה בעצם גונב את המדינה דרך משרד הבטחון ולא דרך משרד התחבורה. כי הם אלה שמשלמים על כל נסיעה שנעשית עם פרופיל שנת שירות. אם הם תופסים אותך הם יכולים בעקבות להעניש את בחר שלך בעונשים ששמורים לחיילים כגון מת"ש (משפט תשלום צבאי). בדרך כלל בקנסות נמוכים אבל זה יירשם בתיק האישי שלו בצבא (גם זה לא משנה הרבה אלא אם הוא מתכוון לקצונה).

   בקיצור אסור, אם אתם עוברים על החוק במודע, זהו סיכון מחושב שאתם לוקחים. תחליטו בעצמכם.

   מחק
 64. שלום,
  אם רכשתי כרטיס חופשי סטודנטיאלי שנתי באיזור ירושלים, אך ברצוני להוסיף ערך צבור לחברת דן, האם אפשרי שאטעין 100 שח נוספים ברו קו עבור נסיעות בגוש דן וכאשר אצמיד את הכרטיס באיזור ירושלים הוא יזהה את החופשי סטודנטיאלי של אגד ולא יוריד לי מהערך הצבור שהטענתי לצורך נסיעות בגוש דן?

  השבמחק
  תשובות
  1. כן, ככה זה בדיוק אמור לעבוד.
   מנסיוני האישי (יש לי על הרב קו חופשי חודשי גוש דן וערך צבור לנסיעות מזדמנות מחוץ לגוש דן), זה עובד בלי תקלות.

   נ"ב, גם החופשי סטודנטיאלי וגם הערך הצבור תקפים בכל החברות, מה שמשנה זה רק המיקום הגיאוגרפי.

   מחק
 65. אנונימיאפריל 08, 2017

  לגבי עלייה מהדלת האחורית:
  אציין שהשימוש שלי בתח"צ הוא בעיקר באגד בחיפה, שם לאחרונה ניתן לעלות מכל הדלתות בחלק מהקווים. אני יודע שניתן להשתמש בוולידטורים הפנימיים בנסיעות מעבר או חוזה תקופתי. אבל לא הייתי בטוח אם גם כשיש על הכרטיס ערך צבור (עם יתרה שמספיקה לנסיעה המבוקשת כמובן) ומדובר בנסיעה ראשונה. מהמאמר אני מבין שגם זה ניתן?

  אגב, אולי אפשר גם לעדכן במאמר לגבי האפשרות לבחירת קוד מתאים בוולידטורים אלה גם באגד. לפחות בחיפה אני יודע שכבר קיימת האפשרות ("לבחירת קוד אחר לחץ כאן").

  השבמחק
  תשובות
  1. ראשית, תודה, אוסיף פסקה לגבי העליה בדלת האחורית.
   לקראת פתיחת האפשרות לעלייה בכל הדלתות גם בחיפה, אגד סוף סוף עדכנה את התוכנה של הולידטורים שלה כך שאפשר לשלם בערך צבר עבור נסיעה יקרה יותר באותו מטרופולין (קוד 4 ולא קוד 2 בחיפה, קוד 44 ולא קוד 42 בגוש דן). (בעבר זה לא היה אפשרי והיית צריך להגיע לנהג).

   מחק
 66. אנונימימאי 02, 2017

  למה אי אפשר להשתמש בערך צבור בקווים 286 ו288 של אפיקים?

  השבמחק
  תשובות
  1. זו שאלה טובה. הערך הצבור צריך להיות ארצי.
   לתושבי השטחים קיימת "הנחת ממוגן" של 50% כדי לעודד אותם לא לנסוע בטרמפים. ולא רוצים לתת להם כפל הנחות. זה הגיוני, אך אפשר למצוא את הפתרון הטכנולוגי שיאפשר שימוש בערך צבור עם הנחת ממוגן (לדוגמא בפרופיל מיוחד שיייבנה עבור תושבי השטחים כפי שנבנה עם פתיחת רכבת העמק עבור תושבי העמק).

   מחק
 67. שאלה בבקשה (מקווה לקבל תשובה מהירה מספיק , כי זה למחר)
  האם ניתן לקנות על האוטובוס של קווים בפרדס חנה כרטיס משולב רכבת יומי שיכלול גם את מטרופולין תל אביב. אני יודע שאפשר לקנות כרטיס משולב רכבת ברכבת אבל לא בטוח שאפשר גם באוטובוס.
  תודה,
  שלמה

  השבמחק
  תשובות
  1. עקרונית אפשר, אבל לא בטוח שהנהג יידע, הכי טוב להשתמש באפליקציית רב קו אונליין.

   מחק
 68. האם אני יכול להנפקת כרטיס רו קו אנונימי מתחת לגיל 16 ?.
  וללא אחד מההורים?

  השבמחק
  תשובות
  1. למיטב הבנתי כן, להנפקת רב קו אנונימי אתה לא נדרש להצגת שום תעודה. קח בחשבון שלא תוכל ליהנות מההנחה המגיעה לך כנוער (50% הנחה על ערך צבור). ותיאלץ להסתפק בהנחה הרגילה הניתנת למבוגר (20%).

   כמו-כן אם הוא יילך לך לאיבוד - אין "ביטוח" כלומר כל מה שהיה מוטען עליו פשוט ילך לאיבוד איתו ללא יכולת שיחזור.

   אם בכל זאת תחליט לעשות רב קו רגיל, ייתכן ומספיק שתבוא עם תעודת הזהות של ההורה (עם הספח שבו כתובים הילדים ותאריכי לידתם). ולא בהכרח צריך להגיע עם ההורה עצמו.

   מחק
 69. הי, האם נתיב אקספקס לא מחויבים לכרטיסי מעבר של 90 דקות? הנהגים טוענים שאין אצלם את הנוהל הזה. בנוסף לזה הם עובדים עם תעריפים ייחודיים להם - בהתאם לתחנת העליה והירידה - במקום התעריפים הקבועים של 5.90 ו-9.30 להם יש גם 7 ש"ח וכד'. נראה כאילו החברה הוזו פועלת בעולם משלה ולא מתיחסת לשילוב עם חברות אחרות.

  השבמחק
  תשובות
  1. חברת נתיב אקספרס באשכול נתניה-ת"א אכן לא היתה כלולה ברפורמה של גוש דן ב-2011 ולכן אין בה כרטיסי מעבר 90 דקות (גם לא כשהם אוספים מהרצליה לתל אביב) והתעריפים לא מסתנכרנים עם ה-5.90 וה-9.90 המוכרים. היא אכן "פועלת בעולם משלה" אך זה נובע מההסכם הנוכחי של המפעיל מול המדינה.
   קווי נתניה-ת"א נמצאים בהליך מכרזי ובעוד מספר חודשים יוכרז זוכה חדש. בין זו תהיה נתיב ובין אם זה יהיה מפעיל אחר, אני מניח שהעיוותים בתעריפים יתוקנו במסגרת המכרז.

   מחק
 70. אנונימייוני 01, 2017

  האם אני יכולה להטעין את הרב קו בחופשי חודשי עם כרטיס אשראי אמריקן אקספרס?!

  השבמחק
  תשובות
  1. לפי אתר ravkavonline - ניתן לשלם בכרטיסי אשראי שהונפקו בישראל ע"י החברות לאומי קארד, ויזה כאל, ישראכרט ומאסטרקארד.

   אמריקן אסקספרס מונפקת בישראל על ידי "פועלים אקספרס" חברה אחות של ישראכרט ולכן לכאורה אינה עונה להגדרה הזו כך שלא אתפלא אם התשובה שלילית. תוכלי לפנות ישירות לרב-קו אונליין כדי לברר.

   מחק
 71. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 72. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
 73. שלום. היה לי ערך צבור על הכרטיס שלא בוצע בו שימוש של מעל לשנה. היום ביקשתי להטעין את הכרטיס בשלושים ש"ח וראיתי שהכרטיס היה מאופס ולא הייתה יתרה. לאן נעלמה היתרה?

  השבמחק
  תשובות
  1. יתרה לא אמורה להיעלם. בהנחה שאת זוכרת נכון אני יכול לחשוב רק על מצב אחד שמתאר את מה שאת אומרת.

   אם בזמן שחלף היה לך פרופיל מיוחד ש""פג תוקף" (לדוגמה אם מלאו לך 18 ואת כבר לא נוער, אם היה לך פרופיל סטודנט ולא חידשת אותו וכו'), הרי שהיתרה שהיתה לך נעולה תחת הפרופיל ההוא והיתרה החדשה נטענה תחת פרופיל רגיל.

   אם יש לך מכשיר אנדוראיד עם NFC תוכלי לבדוק אם אני צודק באמצעות אפליקציית ravkavonline.
   למיטב ידיעתי ניתן לקבל זיכוי על הכסף הכלוא בעמדות השירות.

   מחק
 74. אנונימייוני 18, 2017

  שלום,
  רציתי לשאול האם יש להעביר את הכרטיס בולידטור בנסיעה השניה כאשר משתמשים בנסיעת מעבר?
  תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימייוני 23, 2017

   כן. יש לתקף כל נסיעה.

   מחק
 75. שלום!
  האם אני יכול לישתמש בכרטיס של הבת שלי שהיא פחות מ18 לבן שגם הוא פחות מ18?
  תודה רבה!

  השבמחק
  תשובות
  1. לא, אסור.
   רב קו הוא כרטיס אישי ואינו ניתן להעברה. ההנחה לנוער בגובה 50% ניתנה לבתך במעמד הצגת תעודת זהות (או ספח) עם תאריך לידה. הנהג לא צריך ולא יכול לנחש שגם בנך עומד בקריטריונים. (אפילו אם לך ברור שהוא עדיין ילד...)

   אם בתך נוסעת ביחד עם בנך באוטובוס ויש לה ערך צבור על הכרטיס, אז היא יכולה "לנקב" עליו (הצעירים כבר אומרים "לרבקו") אבל היא חייבת להיות שם.

   מחק
 76. האם במקרה של אובדן כדי לשחזר צריך גם את הילד ולא רק את ההורה עם תעודת הזהות?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מתכוון בתחנת השירות צריך שגם הילד יבוא?

   מחק
  2. לא חייבים את הילד. רק תוודא שאתה בא עם התעודה והספח.
   (התמונה שלו כבר שמורה במערכת).

   חשוב לדעת שאם הכרטיס האבוד נמצא אחר כך, דינו ככרטיס אשראי אבוד. כלומר הוא חסום ונסיון שימוש בו עלול להביא להכנסה לרשימה שחורה.

   מחק
 77. אנונימייולי 17, 2017

  שלום,
  האם ניתן לקבל פרטים אודות נסיעה שעשיתי ברב קו (מספר אוטובוס, נהג וכו') כאשר תיקפתי במכשיר בלי קבלת פתקית?

  השבמחק
  תשובות
  1. אני מניח שהכוונה לתיקוף בחופשי חודשי או לביצוע מעבר במשך 90 דקות.

   תוכל לראות את באפליקציית רב קו או ravkavonline את הפעולות האחרונות שביצעת, וזה כולל את מספר הקו, תאריך ושעת התיקוף. אפשר לצלם את המסך מתוך הטלפון ועבור הגשת תלונה זה אמור להספיק.

   מחק

אולי תתעניין גם באלה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...